Efsaneler

Gümüşhane Kaybolan Nehir Efsanesi

Kaybolan Nehir Efsanesi

Gümüşhane’nin Bayburt ilçesinin Maden bucağına bağlı Taht köyünün kuzey ve güney istikâmetlerinde pek çok tarihî kalıntılar vardır. Bu kalıntılar, temellerinden anlaşıldığına göre bir kilise ve pek çok eve aittir. Bu kalıntıları gezmek bir saat zaman almaktadır. Bunlardan kuzeydekilere Gobdat, güneydekilere ise Hörsenk adı verilir. Bu adların, vaktiyle kurulu olan mahallelere ait olduğu söylenir.
Hörsenk ile, yine o civardaki mağaralar arasında vaktiyle keleklerle geçilebllen bir su varmış. Bu su bugün bir değirmen arkı şeklindedir. Anlatıldığına göre bunun şöyle bir hikâyesi varmış:
Yakın zamanlara kadar köyün bütün arazisini sulayacak bir su kapasitesine sahip olan bu su bugün hemen hemen kurumuş gibidir; koskoca arazinin içinde, âdeta kaybolmuş gibidir. Vaktiyle Ermenilerin oturduğu bu köyde bir gün, gelinlerden biri çocuğunu suyun kenarına götürür, oraya kakasını yaptırır, Fakat çocuğunun temizliğini su ile yapmaz, yanındaki buğday ekmeği ile yapar. Daha sonra temizlik yapmak için kullandığı bu ekmeği suya atar. Bu durumu gören su da günden güne azalır, ancak bir değirmeni döndürebiiecek kadar kalır.
Anlatıldığına göre bu su akışına toprağın altında devam ediyormuş. Hatta, bu suyun gürül gürül akışı, civardaki mağaralardan işitiliyormuş.
Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Kapalı