Nedir

Günümüz Türk Müzeciliği

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün katkısıyla Türk müzeciliği büyük bir atılım göstermiş, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarla yeni açılan müzeler eser zenginliğine kavuşmuştur.
Türkiye’de müzecilik faaliyetlerinin başladığı ilk yıllardan 1971’e kadar farklı uygarlıklara ait ve farklı türdeki eserler aynı mekânlarda iç içe sergilenmiştir. 1971 yılında kurulan Kültür Bakanlığının bünyesinde, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla koleksiyonların türlerine göre müzeler açılmıştır. Böylelikle eserler sınıflandırılarak sergilenmeye başlanmıştır.
1973’te İzmir Resim Heykel Müzesi’nden sonra 1980’de eski Türk Ocağı binası restore edilerek Ankara Resim Heykel Müzesi açılmıştır. İlerleyen yıllarda ise Erzurum, Şanlıurfa, Mersin ve Aydın illerinde resim heykel müzeleri kurulmuştur.
İstanbul Arkeoloji Müzesinde, eğitim amacıyla 1995 yılında Çocuk Müzesi bölümü oluşturularak çocukların oynarken öğrenebilmeleri, tarihi yaşamaları ve eğlenmeleri hedeflenmiştir.
Devlet eliyle gerçekleştirilen tüm bu çalışmaların yanında “Sadberk Hanım Müzesi“nin kurulması ile ülkemizde özel müzeciliğin de temelleri atılmıştır. Sonrasında ise Rahmi Koç Sanayi Müzesi, Havacılık Müzesi, İstanbul Askerî Müzesi, Eskişehir Karikatür Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Sabancı Müzesi ve İstanbul Oyuncak Müzesi kurulmasıyla özel müzecilik oldukça gelişmiştir. Son yıllarda ülkemizde farklı türde müzeler de açılmaktadır. Sanal müzeler bunlara örnektir. Sanal müzelerin sayısı her geçen gün artmaktadır.
Türkiye’de tarihî eser toplamak, korumak ve değerlendirmek genel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının kontrolündedir. Tarih, kültür ve tabiat varlıklarıyla, taşınır ve taşınmaz tüm eski eser, anıt ve kalıntıların korunmalarını sağlamak, tarihî eserlerin onarımını yapmak, müzelik eserleri, tarihî belgeleri derlemek, bunları müzede korumak, değerlendirmek ve sergilemek Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğünün görevidir. Millî servetimizi meydana getiren bütün bu tarihî hazinelerimiz, turizm bakımından da çok önemli kaynaklarımız arasındadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı