Kültür

Güreş Kuralları Kısaca

Güreşin Kuralları Nelerdir, Hakemler ve Oyuncular Hangi Kurallara uymak zorundadır. Güreş oyunlarının kuralları hakkında bilgi
Olimpiyatlar ‘da güreş karşılaşmaları grekoromen ve serbest stillerde ve ağırlık sınıflamasına gore 10 dalda yapılır. Bunlar 48, 52, 57 62 68, 74, 82, 90, 100 kilogramlar ve 100 kilogramın üstü olarak belirlenmiştir. Uluslararası yarışmalarda güreşler yerden yüksek, kenarları eğimli bir minder üzerinde yapılır. Minder 9 metre çapında bir daire biçimindedir ve sınırı içerden 1 metre kalınlığında kırmızı daire ile belirlenmiştir. Güreşleri dört hakem yönetir. Bunlar minder amiri, minder hakimi, kenar hakemi ve zaman hakemidir. Ya lnızca minder hakemi karşılaşmayı güreşçinin yanında, minderin içinde izler. Her iki stilde de güreşçiler kırmızı ve mavi renklerce göğüs ve omuzları açıkta bırakan mayolar giyerler. Tek devre yapılan karşılaşmalar süresi 5 dakikadır.
Güreşte amaç rakibin iki omzunu da mindere bastırıp üç saniye öylece tutmaktır. Buna “dokunmuş, dokunma” anlamına gelen “tuş’ denir. Ayrıca rakibine oyun uygulayıp başaran güreşçi puan alır. Bu puanlar rakip -düştüğü güç duruma göre belirlenir. Böylece tuşla sonuçlanmayan bir karşılaşmada daha fazla puan toplayan güreşçi karşılaşmayı sav ile kazanır. 12 sayı farkını sağlayan gürece rakibini tuşla yenmiş sayılır.
Güreşin berabere bitmesi durumunda karşılaşma uzatılır ve ilk puanı alan güreşçi galip sayılır. Karşılamalarda pasif güreştiği ya da uyarılara karşın ısrarla faul yapması durumunda üç ihtar alan güreşçi diskalifiye edilerek (oyun dışı bırakılarak), yenik sayılır. Fauller belirlenmiş kuralların dışında yapılan hareketlerdir. Rakibinin saçını, kulağını mayosunu çekme, onu sakatlayıcı hareketlerde bulunma (kafa, yumruk, tekme atma, ısırma gibi), rakibin kolunu 45 dereceden çok bükme ve boynunu sıkma faul sayılan hareketlerdendir
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı