Biyografi

Güvahi Kısaca Hayatı ve Eserleri

Güvahi Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

GÜVAHİ ( 7-1526 ?)

Kaynaklarda Güvahi hakkında fazla bilgi yoktur. Sipahi olduğunu, ordu ile Çaldıran Seferi’ne çıktığını biliyoruz. Geyveli olarak gösterilirse de Geyve’ye sonradan yerleştiği ve orada öldüğü sanılmaktadır. Kâtip Çelebi; asıl adını Mehmet, babasının adını ise Abdullah olarak verir.

Dönemin tezkire yazarları, “Şiirlerinde zarafet yoktur.” yargısında bulunmuştur. Klâsik edebiyat ölçüleri içinde bu yargı doğru gibi görünse de özellikle Pend-Nâme dil ve folklor açısından büyük önem taşır.

Pend-nâme, Kenzu’l-Bedayi (Güzel Sözler Kaynağı, Yavuz Sultan Selim adına Türkçe atasözlerini derlediği bir eserdir.).

Güvahî’nin ayrıca 117 beyitlik Gurbet-nâme ve 396 beyitlik İbret-nâme adlı mesnevî tarzında iki küçük eseri daha vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı