Nedir

Güveçte Mantar

Kocaeli Sebze Yemekleri: Güveçte Mantar Nasıl Yapılır?
GÜVEÇTE MANTAR (KOCAELİ)
Derleyen: Murat IŞIK
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi 1: Fatma TANRIVERDİ, 1967 Kocaeli doğumlu, ilkokul mezunu, ev hanımı
Kaynak Kişi 2: Tuncay ÇUBUK, 1964 Doğum, ortaokul mezunu, Telekom görevlisi
Yemeği Kimden Öğrendiği: Ailesinden
Yemeğin Malzemeleri: İki kilo mantar, tereyağı, margarin, sıvı yağ, kaşar peyniri, tercihe bağlı olarak maydanoz yemeğin malzemelerini oluşturmaktadır.
Yemeğin Yapılışı ise şöyledir: Mantarlar yıkanarak kararmaması için sirkeli suda bekletilir, Mantarların sapları koparılır ve göbekleri yukarı gelecek şekilde güvece dizilir, Bu işlemden sonra mantarların göbeklerine bolca tereyağı dökülür, Fırına sürülür, Beş altı dakika sonra fırından çıkarılarak ters düz edilir ve tekrar fırına verilir, Özel olarak topraktan yapılmış kap olan güveçte ortalama üç ila dört dakika sonra yemek pişmiş olur fırından çıkarılır. Üzerine maydanoz kurusu ve kaşar peyniri eklendikten sonra kaşarların erimesi için bir iki dakika kadar fırında bekletilir, Kaşarlar eridikten sonra yemek hazır hale gelir.
Güveçte mantar yemeği Karamürsel, İzmit yörelerinde de yapılmaktadır, Ancak Kocaeli yöresinde yapılan güveçte mantar yemeğini diğer bölgelerde yapılanlardan ayıran ve özel kılan şey yemeğe tadını veren körfez ormanlarından toplanan mantarların odun ateşiyle pişirilmesidir. Yöredeki halk mantarı odun ateşiyle pişirmeden önce tuzlu suda bekletir, Bu da mantara ayrı bir lezzet katar,
Yemeğin oluşumu atmış yetmiş sene önceye dayanmaktadır, Kocaeli’nin birçok ilçelerinde yapılan kermeslerde güveçte mantar yemeği yapılır, Bu şekilde kültürel bir ürün olarak yemeğin kermese katılan¬ara tanıtımı yapılırken maddi kazançta sağlanmış olur, Ayrıca yemek Kocaeli’nin birçok restorantlarında ve lokantalarında da yapılmaktadır
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı