Kültür

Güvercin İnsanın Evcilleştirdiği İlk Kuştur

Güvercinler 250 civarında türü barındıran “güvercingiller”in Latince adı Coîumbidae’dir.

Bu kuş ailesinden daha küçük ve açık gri renkli olan yaygın bir tür de kumrudur, Güvercinler ve kumrular İstanbul’un simge kuşlarındandır.

Ilıman iklimleri, gölgeli, sakin ve sulu yerleri sevdiklerinden kumrulara ve güvercinlere İstanbul’da en çok cami avlularında, gölgelik ve görece sakin semt meydanlarında rastlanır.

Güvercin insanın evcilleştirdiği ilk kuştur. İstanbul’da, Roma ve Bizans döneminden kalan çeşitli mozaik, fresk üzerindeki en yaygın kuş motifi de güvencindir.
Osmanlı konaklarının, camilerin ve çeşitli yapıların cephelerinde görülen kuş evlerinin ve çeşmeleri süsleyen kuşlukların müdavimleri de güvercinlerdir.
Ava ve kuşa meraklı padişahların düzenledikleri güvercin yarışları; saray ve kasırların bahçelerindeki gü-vencinlikler bu kuşun Osmanlı sarayında da ilgi ve sevgi gördüğünün göstergeleridir. İstanbul’da güvercin ve kumruların en yoğun bulunduğu ünlü yer, yakın zamanlara kadar Eminönü’nde Yeni Cami’nin merdivenleriydi. Son yıllarda buradaki yol ve köprü inşaatı ile yoğun trafik yüzünden güvercinler de azalmış; bir zamanlar kuş yemi satan yaşlı ve çocuklar buraları büyük çoğunlukla terk etmiştir. Eyüb Sultan Camii’nde, Yeni Cami’de, Bayezid Camii avlusunda, Nuruosmaniye Camii çevresinde özellikle eski İstanbul’daki meydanlarda, ellerindeki küçük ölçekleriylc mısır veya başka yemler satan çoğu yaşlı, sakat veya çocuk olan kuş yemcilerinin çevresine toplanan ve kendilerine yem atıldığı zaman önce havalanıp, sonra bulutlar gibi yemin etrafına üşüşen güvercinler ve kumrular, İstanbul’da giderek azalan, hattâ yok olan bir manzaradır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı