HalkbilimiEfsaneler

Güzellik Suyu Efsanesi (İzmir İline Ait Efsaneler)

Güzellik Suyu Efsanesi, İzmir ilimize ait olan Güzellik Suyu Efsanesi Nedir Neyi Anlatır? İzmir İline ait bir efsane Güzellik Suyu Efsanesi

Bergama İzmir yolu üzerinde, Üçüncü kilometrede, halkın Tabaklar Ilıcası veya Güzellik Ilıcası adını verdiği bir yer vardır. Burası İle ilgili olarak halk arasında anlatılan güzel bir efsane vardır. Halkın çok sevdiği bu efsane şöyledir:

Vaktiyle Bergama civarında güzelliğiyle ün yapan bir çoban kızı varmış. Bu kız babasına da yardım eder, analarından ayrı olarak otlatılan kuzu sürüsünün başında gidermiş. Bu kızın güzelliği gün geçtikçe dilden dile söylenmeye, kulaktan kulağa yayılmaya başlamış.
Bunun güzelliği kral kızının kulağına da gider, kral kızı çoban kızını görmek, onunla tanışmak ister. Bunu saraya, kral kızının huzuruna getirirler. Kral kızı bakar ki gelen insan değil, sanki bir melek, sanki bir ay parçası. Kıskanır onun güzelliğini, öğrenmek ister bu güzelliğin sırrını.

Dayanamayıp sorar:

Senin bu güzelliğin nedendir, niçin bu kadar güzelsin?

Saf ve masum çoban kızı âdeta güzelliğinin farkında olmayarak:
«Hiç, hiç bir sebebi yoktur; ben kuzularımı çok seviyorum da ondan.»
Aslında çoban kızı güzelliğinin sırrını bilmiyordu, ama kral kızı, bunun  bir sırrı olduğuna inanıyordu. Çoban kızını gizlice takip ettiren kral kızı sonunda, ondaki güzelliğin sırrını Öğrenir.
Çoban kızı her gün kuzularını alır, bir yamacın eteğine gidermiş. Orada kuzularını otlatır, günlerini geçirirmiş. Bu kız bazen de yamacın eteğindeki çalıların içine girer, oradaki suda yıkanırmış. İşte Çoban kızındaki güzellik bu sudan ileri geliyormuş.

Kral kızının bu keşfinden sonra orada binalar yükselmiş, çalılık yerini gülüstanlığa bırakmış. Orada yıkananlar da güzelleştiği için Bergama’da güzellerden geçilmez olmuş. Artık orada yıkananların vücutları parlıyor, derileri güzelleşiyor; o sudan içenler güzelleşiyormuş. İşte o günden sonra, çoban kızının yıkandığı yerdeki suya Güzellik Suyu adı verilmiş.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir