Nedir

Hakkari Yemekleri Keledoş

KELEDOŞ (HAKKARİ)
Derleyen: Nejla CANAN
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi 1: Naze AKTAN, 106 yaşında, Irak’ın Akre kenti doğumlu, 50 yıldır Hakkari’de yaşıyor,
Kaynak Kişi 2: Safiye ANUK, Hakkari doğumlu, iki çocuk annesi, ev hanımı, halen Hakkari’de yaşıyor,
Keledoş’un Malzemeleri: Dövülmüş buğday, pancar, nohut, fasulye, yoğurt, tuz, patates, un. Sosu için:pul biber, karabiber, yağ
Keledoş’un Hazırlanışı: Az suda haşlanan patatesin içine önceden haşlanmış olan nohut, dövülmüş buğday ve fasulye eklenir. Yeterince tuz ve un atıldıktan sonra yoğurt ilave edilerek kaynayıncaya kadar karıştırılır. Ocakta olan malzemeler kaynatıldıktan sonra suda yumuşatılmış pancar eklenir ve yemeği karıştırma işlemi sürer. Yemek 20 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır.
Sosu için: Bir tencerede yağ eritilir, eritilmiş yağın içine pul biber ve isteğe bağlı olarak az miktarda salça eklenir. Sos istenen kıvama gelince daha önce hazırlanmış olan yemeğin ortasına iki kaşık yağ konularak yemek servise sunulur.
Hakkari yöresinin kadınları ilk baharda kırlara çıkarak pancar toplayıp, kışın kullanmak üzere kurutarak saklarlar. Pancarı kışın pişirdikleri Keledoş gibi yöresel yemeklerin yapımında kullanırlar.
Her yıl yapılan koyun kırpma etkinliklerinde, mevlüt gibi dini törenlerde, düğünlerde, taziyelerde, bayramlarda yapılan yemeklerin başında, doyurucu özelliği ile öne çıkan keledoş yer almaktadır. Bu yönüyle kalabalık ailelerde sık sık yapılan bir yemek olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca çevre illerden gelen konuklar için yapılması da gelen konuklara saygıyı ifade etmektedir. Restoranlarda da bulabileceğimiz bu özel yemek hakkında internetten de bilgi edinilebilmektedir.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı