Kitap Özetleri

Haldun Taner Keşanlı Ali Destanı Özeti

Haldun Taner Keşanlı Ali Destanı Özeti. Keşanlı Ali Destanı İçeriği, Konusu, Hakkında Kısaca Bilgi

Keşanlı Ali Destanı Haldun Taner’in oyunu (1964)

Kendisiyle yapılan bir konuşmada (Varlık, 620, 15 Nisan 1964) yazar, eserinin “gecekondu ortamında bir kahramanlık mitosunun parodisi” olduğunu belirtir; oyunu nasıl yazdığını da şöyle anlatır: “1960’da ünlü bir kondu efesinin vurulması beni çok ilgilendirmişti. Yerinde incelemeler yaptım, olayın kahramanlarıyla, aileleriyle görüştüm. Hareket noktam o olay oldu, ama Keşanlı Ali, daha çok da kendi fantezimin ürünüdür”
Bertolt Brecht’in epik tiyatrosunun Türkiye’de ilk denemesi kabul edilen müzikli oyunda Keşan’lı Ali, Sineklidağ’da gecekonduları yıkılmaktan koruyan, onlara su getiren, elektrik konduran, yol yaptıran, böylece mahallesinin varlığını kabul ettiren, mert bir kabadayıdır. Gerdeğe gireceği gece, düşmanı Manyak Cafer’in, kendisine meydan okuması, gecekonduları yakmaya kalkışması karşısında, efsaneleşmiş kişiliğini korumak için, Cafer’le boy ölçüşmeye mecbur kalır. Manyak Cafer, iki elinde iki tabanca, ateş eder. Ali yaralanırsa da, yaklaşıp Cafer’in üzerine atlar. Boğuşma sırasında bir el boğuk tabanca sesi duyulur: Cafer yere yıkılmıştır, Ali sessizce üstünü başını silkeler. Polis düdükleri, yangın arabaları. Bir cinayete zorlanmış ve katil olmuş Ali’nin eline kelepçe takılır. Doyarak koklayamadığı yavuklusu Zilha, gerilerde kalmıştır. Ve oyun, koronun Keşanlı Ali Destanı’nı söylemesi ve bir “kıssadan hisse” ile sona erer.
Müziği Yalçın Tura tarafından hazırlanmış eser, ilk olarak 31 Mart 1964’te İstanbul’da Karaca Tiyatrosu’nda oynandı. Kitabının sonuna İstanbul ve Ankara’daki temsillerine ait eleştirilerden seçmeler eklenmiştir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı