Biyografi

Haldun Taner Kimdir, Hayatı, Eserleri

Haldun Taner kimdir, Haldun Taner kısaca hayatı biyografisi, Haldun Taner’in edebi kişiliği, eserleri ve kitapları hakkında kısaca bilgi

Haldun Taner Kimdir?

(1915 İstanbul -1986 İstanbul) Türk öykü ve oyun yazarı. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesinde yaptı. Yüksek öğrenimini Heidelberg Üniversitesi İktisat Fakültesinde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisi Bölümünde tamamladı. Viyana Üniversitesinde felsefe ve tiyatro tarihi eğitimi aldı. Reji asistanlığı, öğretmenlik yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde ve Gazetecilik Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümünde tiyatro tarihi dersleri verdi. Gazetelerde sanat ve kültür üzerine makaleler ve fıkralar yazdı. Milliyet gazetesinde pazar sohbetleri yayımladı.

Haldun Taner’in Edebi Kişiliği ve Çalışmaları

Yedigün, Töhmet, Varlık ve Yücel dergilerinde yayımlanan öykülerini Yaşasın Demokrasi adı altında bastırdı. “Türk öykücülüğüne ince mizah türünü ve felsefî ironiyi getiren” yazar olarak değerlendirildi. Öyküleri uluslar arası antolojilerde yer aldı. Keşanlı Ali Destanı adlı oyunu, tanınmasına neden oldu. Bu oyun, Batı ve Orta Avrupa dillerine, Rusçaya, Arapçaya çevrilerek Avrupa’nın büyük kentlerinde sahneye kondu. Ulusal ve uluslar arası düzeyde pek çok ödül aldı.

Çıkardığı Küçük Dergi aracılığıyla Türkiye’de ilk edebiyat matinesini düzenledi. 1968’de arkadaşlarıyla birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurdu.

Haldun Taner’in Kitapları, Eserleri

ÖYKÜ KİTAPLARI; Yaşasın Demokrasi, Tuş, Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu, Ay Işığında Çalışkur, On İkiye Bir Var, Konçinalar, Sancho’nun Sabah Yürüyüşü, Yalıda Sabah;
OYUN KİTAPLARI:  Dışardakiler, Ve Değirmen Dönerdi, Fazilet Eczahanesi, Lütfen Dokunmayın, Günün Adamı, Huzur Çıkmazı, Bir Şehr-i İstanbul ki, Keşanlı Ali Destanı, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Eşeğin Gölgesi, Zilli Zarife, Vatan Kurtaran Şaban, Astronot Niyazi, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı;
TİYATRO YAZILARI; Devekuşuna Mektuplar, Ha Bu Diyar, Dün Bugün, Aşk ü Sevda, Dev Aynası, Yar Bana Bir Eğlence, Hak Dostum Diye Başlayayım Söze, Ölürse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil, Çok Güzelsin Gitme Dur, Berlin Mektupları, Koyma Akıl Oyma Akıl.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı