Kitap Özetleri

Haldun Taner On İkiye Bir Var Hikayesinin Özeti

On İkiye Bir Var Haldun Taner’in hikâye kitabı (1954 On İkiye Bir Var hikaye kitabı içeriği, konusu, On İkiye Bir Var hikayesinin özeti, kısaca hakkında bilgi. 

Haldun Taner’in hikâye kitabı (1954)

Yedi hikâye Kitaba adını veren ilk hikâye, üniversitede okumuş, zaman tahminlerinde hiç yanılmayan, vakti gözü kapalı saniyesine kadar bilen Sâkıp Özdamar’ın ruh tahlilidir: Özdamar, doktorlara gitmiş, bu aşırı sezgisini bir türlü önleyememiş ve bir zaman ermişi olup çıkmıştır. Saat koleksiyonu yapar, her sabah evindeki otuz beş saatin kurgusunu tazeler ve gözleri kapalı, her birinin ne kadar geri kaldıklarını, ne kadar ileri gittiklerini seslerinden bilir. Sonunda kendisini durmuş bir saat olarak görmeye başlar, çünkü artık içindeki sarkaçın sesini duyamaz olmuştur.
İkinci hikâyede konu olan Ayak, mahalle çocuklarının bir hastane çöplüğünde bulup, topuğuna ip takarak oynadıkları, kesik bir insan ayağıdır. Kahve halkından, emekli bir baytar, durumu polise duyurunca olay, savcılığa, oradan hastaneye akseder, mesele anlaşılır: Rizeli Şahin’in, kangren olduğu için, yirmi gün önce kesilmiş sol ayağıdır bu. Ameliyathanede yeni bir hademe tarafından, nereye konacağı bilinemeyerek çöplüğe atılıverirmiştir. Rizeli, kendisine kesik ayağı gösterilince içlenir, sessizce ağlar, yitik hayallere dalar. İznikli Leylek, sanat tarihi ve arkeoloji incelemelerine, İznik’e gitmiş bir öğrenci kafilesinin, sakatlığı yüzünden ilgilendikleri, hakkında türlü tahminler yürüttükleri bir leylektir; Bayanlar 00 hikâyesindeki Kevser Hanım ise, bütün ömrünü umumî helâlarda temizlik ve bekçilik yaparak geçirmiş, mesleğinin acı-tatlı anılarıyla dolu ve mutlu bir kadıncağız.
45 Marka Seksapil’de yazarın üç yıl kaldığı Nazi Almanya’sındaki genç kızların çizmeli subaylara düşkünlüğü anlatılıyor. Sahib-i Seyf ü Kalem hikâyesi, yazarın ilk kitabı Yaşasın Demokrasi’nin en başarılı öykülerinden biri olarak bu kitaba da alınmıştır. Bu eserin son hikâyesi Artırma; en mutlu dakikalarını sergilerde, artırma salonlarında geçiren ve hep seçme tereddütleri içinde, bir adamın iç dünyasına eğilir ve onun, eski sevgilisinin evlenmek üzere kızma, artırmalardan birinde bir hediye almasıyla sona erer.
Dil ve anlatış ustalığını, mizah yönünü, ruh tahlillerindeki başarısını sürdüren Taner, bu eseriyle 1955 Sait Faik Abasıyanık Armağanı’m kazandı; ikinci baskısı yapılmayan bu kitabındaki, 45 Marka Seksapil hariç, altı hikâyeyi, sonradan, Şişhaneye Yağmur Yağıyordu (1953) kitabından seçmelerle, Konçina-lar (1967) isimli kitabına aldı.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı