Biyografi

Halide Edip Adıvar Kimdir, Hakkında Bilgi

Halide Edip Adıvar (1884 -1964)

Halide Edip Adıvar kimdir,  Halide Edip Adıvar’ın kısaca hayatı (Biyografisi), eserleri, kitapları (Romanları) edebi kişiliği hakkında bilgi

İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Kolejini bitirdi. Özel olarak Rıza Tevfik Bölükbaşı’dan edebiyat, sosyoloji, felsefe; Salih Zeki’den matematik dersleri aldı. Mısır’ı, İngiltere’yi gezdi, istanbul Kız Öğretmen Okulunda, İstanbul Kız Lisesinde, vakıf okullarında öğretmenlik; Beyrut, Lübnan, Şam’da Türk kız okulları genel müfettişliği yaptı. Üniversitede batı edebiyatı okuttu. İzmir’in işgali üzerine “Fatih” ve “Sultanahmet Mitinglerindeki söylevleri ile İstanbul halkını coşturdu. İngilizler tarafından başta Mustafa Kemal olmak üzere, altı kişiyle birlikte, o da idama mahkûm edildi. Anadolu’ya kaçtı. Millî Mücadele’de, Sakarya ve Dumlupınar savaşlarına katıldı, rütbesi başçavuşluğa kadar yükseldi. Cumhuriyetin ilânından sonra Avrupa’ya gitti. Fransa, İngiltere, Hindistan üniversitelerinde profesörlük yaptı. 1939’da yurda dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörü oldu. 1950-54 döneminde milletvekili seçildi. İstanbul’da öldü.

Halide Edip Adıvar’ın Edebi Kişiliği

Halide Edip Adıvar, Millî Edebiyat ile Yeni Lisan tartışmaları sırasında sade bir dille ortaya çıkar. Romantizmden realizme doğru bir gelişme gösterir. Çeşitli dergilerde çıkan inceleme ve öyküleriyle tanınmış, sonraları romanlarıyla dikkati çekmiştir, ilk romanlarında aşk temasını, kadın psikolojisini işler. Kurtuluş Savaşı yıllarında vatan sevgisini, kurtuluş ülküsünü destanlaştırır. Daha sonra belli tarihsel dönemlerin toplumsal özelliklerini öne alarak gelenek ve göreneklerin yön verdiği yaşama düzenini konu edinen töre romanları yazar. Romanlarında canlı, güçlü karakterler yaratır. Kadın kahramanları sembol derecesinde yüksek özellikli, bir yanlarıyla çarpıcı ve etkileyicidir. Roman olayları çoğunlukla İstanbul’da, kendi yaşadığı zamanlarda geçer. Ruh çözümlemelerine yer verir. Üslûbu pek akıcı değildir. Çoğunlukla dil ve anlatımı özensiz ancak dile getirilen düşünceler sağlamdır.

Halide Edip Adıvar’ın Eserleri, Kitapları

Roman: Seviye Talip, Heyula, Raik’in Annesi, Handan, Son Eseri, Yeni Turan, Mev’ud Hüküm, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Zeyno’nun Oğlu, Yolpalas Cinayeti, Sinekli Bakkal, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Kerim Usta’nın Oğlu, Sevda Sokağı Komedyası, Çaresiz, Hayat Parçaları.

Öykü: Harap Mabetler, Dağa Çıkan Kurt, İzmir’den Bursa’ya, Kubbede Kalan Hoş Sada.

Anı: MorSalkımlı Ev, Türk’ün Ateşle İmtihanı.

Oyun: Kenan Çobanları, Maske ve Ruh.

İnceleme: İngiliz Edebiyatı Tarihi, Üniversite Kafası ve Tenkit, Edebiyatta Tercümenin Rolü, Türkiye’de Şark Garp ve Amerikan Tesirleri, Talim ve Terbiye, Babür Han, Hamlet.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı