Biyografi

Halil Yahya Burgazi Kısaca Hayatı ve Eserleri

Halil Yahya Burgazi Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Halil Yahya Burgazi (XIII. Yüzyıl)

Yaşamı hakkında hiçbir bilginin bulunmadığı Haliloğlu Yahya Burgazî’nin eserindeki dil özelliklerine göre XIII. yüzyılda yaşamış olduğu kabul edilmektedir. Burgazi adının Lüleburgazlı olmasından geldiği de söylenmektedir.

Esnaf arasında kurulmuş bir örgüt olan fütüvvet örgütü sosyal dayanışma, iyilik, cömertlik, hizmet, içtenlik, dürüstlük ilkeleriyle yaygınlaşmıştır. Fütüvvet örgütlenmesi, üyelerine yol gösterici eserlerin yazılmasını gerektirmiştir. Tasavvuf özellikleri de içeren bu eserler “fütüvvet-nâme” adını almaktadır. Haliloğlu Yahya Burgazi de Türkçe yazılan ilk Fütüvvet-Name’nin yazarıdır.

Eserini tefsir, hadis, tasavvuf ilkeleri, çeşitli kıssa ve menkıbeler gibi kaynaklardan yararlanarak oluşturmuştur. Alıntı yaptığı bazı kaynakların Arapça ve Farsça olması yazarın bu dilleri de bildiğini göstermektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı