Biyografi

Halit Fahri Ozansoy Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Halit Fahri Ozansoy Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Halit Fahri Ozansoy Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Halit Fahri Ozansoy Fecriâti topluluğunun dergisi olan Rübab da, aruzla ilk şiirlerini yayımlayan Halit Fahri, Ziya Gökalp’in tavsiyesine uyarak heceye yöneldi. Ancak belirtmek gerekir ki bu vezinde ötekiler kadar başarılı olamadı. Aruz, onun şiir zevkine ve anlayışına daha uygundur. Manzumelerinde hüzünlü bir tema hakimdir. Aşk, ıstırap ve ölüm ortamına geniş yer ayırmıştır. Bu arada, özellikle gençlik yıllarındaki eserlerinde egzotik unsurlara yöneldi. Doğunun esrarlı ortamından esinlendi, ilhamları geniş ve derin bir şair olarak, çevresinde yeterli bir ilgi topladığı söylenemez. Musiki ve ahenk bakımından da, öteki arkadaşlarından daha geri planda kaldı. Manzum tiyatrolarından birkaçı oldukça başarılı gözüktü ve zamanında Şehir Tiyatrolarında oynandı. Ünlü Servetifü-nun dergisinin yönetimini üstlendiği dönemde, yeni yetişmekte olan kabiliyetlere daima destek sağladı. Son yıllarında kaleme aldığı değişik konu ve alanlardaki anılarla kültür, sanat ve edebiyat tarihimize yararlı eserler verdi. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı