Biyografi

Halit Ziya Uşaklıgil Hayatı, Eserleri, Edebi Kişiliği

Halit Ziya Uşaklıgil kimdir. Halit Ziya Uşaklıgil hayatı biyografisi, eserleri, kitapları ve edebi kişiliği hakkında kısaca bilgi

İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Mercan Mahalle Okulunda, Fatih Askerî Rüştiyesinde yaptıktan sonra, İzmir’e büyük babasının yanına gönderildi. Orada, Fransız “Mekitaristler” okulunda okudu. Öğrenciliği sırasında çeviriler yaparak edebiyat alanına girdi. 1884′ te Nevruz dergisini, 1886’da Hizmet gazetesini çıkardı. İstanbul’a 1895’te gelerek Servet-i Fünûn topluluğuna katıldı. Reji memurluğu, saray mabeyn kâtipliği, Darülfünûnda batı edebiyatı profesörlüğü yaptı. Görevli olarak Fransa ve Almanya’ya gönderildi. İstanbul’ da öldü.

Halit Ziya Uşaklıgil’in sanatlı bir üslûbu, çok güçlü bir iç ve dış gözlem yeteneği vardır. Edebiyatın hemen bütün türlerinde eser vermesine karşın, asıl kişiliğini roman ve öyküde göstermiştir. Çevresinde gördüğü olaylarla kişilerden geniş ölçüde faydalanmış; kişilerin ruhsal durumlarıyla betimlere önem vermiştir. Goncourt (Gonkor) Kardeşler, Stendal, Flaubert (Flober), Balzac (Balzak), Daudet (Dode), Zola, Dickens etkilendiği yazarlardır. Realizmle natüralizmi benimsemiş, edebiyatımızda realist-psikolojik roman çığırını açarken, romantizmden kurtulamamıştır. Romanlarında konularını aydın çevrelerden seçmesine karşın, öykülerinde çokluk halkın arasına girmeye çalışır. Bu yüzden öykülerinde daha ulusal, daha yerli bir hava göze çarpar. Roman ve öykü tekniği çok sağlamdır. Kişileri en çarpıcı yönleriyle tanıtır. Dili ise yabancı sözcük ve tamlamalarla doludur. Son yıllarında eserlerinin yeni baskılarını sadeleştirmiştir. Başlıca eserleri:

Roman: Sefile, Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekâsı, Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar.

Öykü: Bir Muhtıranın Son Yaprakları, Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası, Nakil, Küçük Fıkralar, Bu mu idi?, Heyhat, Bir Yazın Tarihi, Solgun Demet, Sepette Bulunmuş, Bir Hikâye-i Sevda, Hepsinden Acı, Onu Beklerken, Aşka Dair, İhtiyar Dost, Kadın Pençesinde, İzmir Hikâyeleri.

Anı: Kırk Yıl, Saray ve Ötesi, Bir Acı Hikâye.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı