Halk Bilimi

Halkbilgisi Kılavuzu

Halkbilimi araştıramlarında kaynak olarak kullanılan eserler, yayınlar hakkında bilgiler.
Halkbiligisi Kılavuzu: Yazar ( Hamit Zübeyir) kılavuz’da folklor (Halkbilgisi) nedir? sorusunu ele aldıktan sonra, Folklor’un alakadar olduğu ilimlere değinip ” Ameli Tavsiyeler” başlığı altında araştırıcıların derlemeleri sırasında göz önünde bulundurmaları gereken noktaları ve alan araştırması tekniklerinin özelliklerini açıklamaktadır. Kılavuzun bundan sonraki bölümleri
Halk Edebiyatı ve Halk İnanmaları başlıkları altında her iki konuyla ilgili konu kümelenmelerini, soruları ve yaygın örnekleri içermektedir. Yazar kılavuzunu hazırlarken, Fin, Alman ve Macar halkbilimi yayınlarından yararlanmıştır.
Kaynak: Türk Halkbilimi, Sedat Veyis Örnek

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı