Nedir

Halkçılık Hakkında Kısaca Bilgi

Halkçılık nedir, ne demektir, özelliği nedir, Halkçılık hakkında kısaca bilgi.

Bir milleti oluşturan, çeşitli mesleklerin ve toplumsal grupların içinde bulunan insanlara “halk” denir.

Atatürk’e göre halk millettir. Ülkemiz sınırları içinde yaşayan değişik sosyal gruplardır.

Cumhuriyet yönetimindeki halk, kendi yöneticisini kendisi seçer. Cumhuriyet bir halk yönetimi olduğuna göre de Halkçılık, Cumhuriyetçiliğin doğal bir sonucudur.

Halk ve millet aynı anlamda düşünüldüğünde Halkçılık, Milliyetçilik ilkesinin de bir sonucudur.

Halkçılıkta yasalar önünde herkes eşittir. Sınıf, zümre ayırımı yoktur. Atatürk’ün halkçılık ve halk devletinden anladığı tüm milleti kapsamına alan, hiçbir gruba ayrıcalık tanıyıp ön plana çıkarmayan demokratik bir rejimle yönetilen devlettir.

Sınıf mücadelesi yerine toplumsal dayanışmayı öngörür. Çalışması ve yetenekleri doğrultusunda herkesin aynı haklara sahip olmasını sağlar. Herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmesini ister.
Atatürk’ün Halkçılık anlayışı sosyal adalete, sosyal güvenliğe, toplumun yoksul kesimlerinin korunmasına ve güçlendirilmesine, adaletli gelir dağılımına büyük önem verir. Bundan dolayıdır ki bütçe gelirlerinin üçte birini oluşturan ve köylü üzerindeki ezici bir yük olan Aşar vergisi kaldırılmıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı