Biyografi

Hamdi Suat Aknar Kimdir Hayatı Eserleri

Hamdi Suat Aknar kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi.
Türk hekimi (Harput 1873-İstanbul 1936). Askeri Tıbbiye’yi bitirip (1899), Almanya’da patolojik anatomi dalında uzmanlaşan Hamdi Suat Aknar, Gülhane’de, Mektebi Tıbbiye’de ve bu iki kurum birleşince yeni Tıp Fakültesinde ders verdi.
Kanser üstüne araştırmalar yapıp, Kanser Mücadele ve Taharri Cemiyetini kurdu (1932). 1933 üniversite reformunda üniversite dışı bırakıldı. Gureba Hastanesi patolojik anatomi laboratuvarında şeflik yaptı.
Hastalardan ve kadavralardan tahlil amacıyla alınan parçaların korunması için bir eriyik hazırlayan H.S. Aknar, bitkilerdeki urların kanser olmadığını kanıtlamış, araştırmalarının çoğu yabancı ülkelerde yayınlanmış limotif dokudaki retikuloendotel kökenli uru ilk kez tanıtmış, patolojik anatomi araştırmalarına öncülük etmiş, 1974’te, eski hizmetlerinden ötürü, anısına Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumunun hizmet ödülü verilmiştir.
Başlıca yapıtları: Teşrih-i Maraz-ı Umumi (Genel Patolojik Anatomi, 1929), Feth-i Meyyit (Otopsi, 1930).
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 213

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı