Biyografi

Hamit Zübeyr Koşay Kimdir, Hayatı, Eserleri

Hamit Zübeyr Koşay kimdir, hayatı, eserleri ve arkeoloji alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Hamit Zübeyr Koşay (1897-1984). Türk dili ve etnografya bilgini. Kazan Türklerinden olan Koşay, Tilençi Tamak köyü, Minzele, Ufa doğumludur. Babası ilmiyye sınıfından Ubeydullah Efendi, annesi Nurizade hanımdır.
1909’da öğrenim için Türkiye’ye gönderilmiştir. Selanik Merkez Rüştiyesi’ni bitirmiş; sonra İstanbul’a gelip Darülmuallimin’e girmiştir. 1916’da bu okulu bitirmiş; 1917’de de öğrenimini sürdürmek için Macaristan’a gitmiştir. Budapeşte üniversitesinin Dil Bilimi ve Türkoloji Bölümünde öğrenim görmüştür. Prof. Gyula Nemeth’in yanında çalışmış; 1923 yılında doktorasını vermiştir. 1923-1924 yıllarında da Berlin üniversitesinde prof. VV.Bang-Kaup’un derslerini izlemiştir. Kitaplık ve müzelerde de çalışmalarını sürdürmüştür. 1925’te Türkiye’ye dönmüş ve Milli Eğitim Bakanlığında görev almış, Harp Dairesinde çalışmaya başlamış, Asar-ı Atika ve Kütüphaneler Müdürlüğü yapmıştır.
1926-1927 yılları arasında bakanlık müfettişi olarak çalışmış; 1927-1931 yılları arasında ise Etnografya Müzesi Müdürlüğünde bulunmuş, 1931’de Müzeler Dairesi Müdürlüğüme getirilmiş, 1950 yılına kadar bu görevde kalmıştır. Kısa bir süre Talim Terbiye Dairesi üyeliğinde bulunmuş; ikinci kez Etnografya Müzesi Müdürlüğü’ne getirilmiş; 1956’da emekliye ayrılmıştır. Emekli olduktan sonra da iki yıl Etnografya Müzesi Müdürlüğü görevini sürdürmüştür. ODTÜ Keban Projesinde danışman olarak hizmet görmüş; Pulur kazısını yönetmiştir. Anadolu etnografyası ve arkeolojisi konularında bilimsel çalışmalar yapmıştır. 1931’de Türk Dil Kurumu çalışmalarına katılmış, birçok yabancı akademi ve bilim derneklerinin üyeliğine seçilmiştir.Gazi Orman Fidanlığı, Ahlatlıbel, Alacahöyük, Pazarlı, Büyük Güllücek, Truva-Kumtepe, Karaz, Pulur, Güzelova, İkiz tepe kazılarına katılmış, bunlardan bazılarını yönetmiştir. Etnografya ve arkeolojinin Türkiye’de bir bilim olarak yerleşmesine katkıda bulunmuştur. Türk Etnografya dergisini kurmuş, Türk Yurdu dergisinde bilimsel makaleler yayınlamıştır.
Başlıca eserleri: Ana Dilden Derlemeler (1932), Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı, Ankara Budun Bilgisi (1935), Türkiye Türk Düğünleri (1943), Alacahöyük Etnografyası ve Folkloru (1951), Karaçay ve Malkarlarda Hayvancılık (1954).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı