Bilgi Dünyası

Harf İnkılabı Nedir? Ne Zaman Yapıldı? Amaç Neydi?

HARF İNKILABI. Arap harfleri yerine Latin esasından alınan Türk harflerinin kabul edilmesi için 9 Ağustos 1928’de Atatürk tarafından girişilen reform.
İslamlığın Türkler arasında yayılması sırasında Arap yazısı kabul edilmiş, bu sistem Osmanlı imparatorluğumun yıkılmasından sonra da sürmüştür. Arapça yazının öğrenilmesi güç ve zaman alıcıydı. Latin harflerinin kabul edilme konusu 1923-1928 yılları arasında Türk basınında ve Büyük Millet Meclisimde sık sık tartışılmış 24 Mayıs 1928’de milletler arası   rakamların  kabulü ilk adım olmuştur.
Atatürk, çeşitli inkılaplardan sonra eğitim ve öğretimin hızlandırılması, okuma yazma oranının artırılması için harf inkılabının yapılmasına karar verdi. 23 Mayıs 1928’de Dil Heyeti oluşturularak çalışmalara başlandı. Bu heyet, ağustos ayı başında alfabe ve dil bilgisi konusundaki çalışma raporunu Atatürk’e sundu. Bu rapora dayanan Atatürk, 9 Ağustos 1928 perşembe akşamı İstanbul Sarayburnu’nda verdiği bir nutukta Harf inkılabına değindi. 1353 sayılı Yeni Türk Harfleri Kanununun TBMM ‘de 3 Kasım 1928‘ de kabulünden sonra da eğitim ve öğretimde uygulanmasına başlandı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı