Biyografi

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kısaca Hayatı ve Eserleri

Hasan Hüseyin Korkmazgil Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Hasan Hüseyin Korkmazgil  (1927- 1984)

Gürün’de doğdu. Adana Erkek Lisesinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı. Daha sonra arzuhalcilik, tabelâ ressamlığı, düzeltmenlik ile geçimini sağladı. Ankara’da öldü.

Çeşitli gazete ve dergilerde şiir, inceleme ve gülmece öyküleri yayımladı. Şiirlerinde halk deyişlerinden yararlandı. Gür sesli, barış ve özgürlük tutkusuna yaslanan bir şiir geliştirdi.
Hasan Hüseyin Korkmazgil Eserleri, Kitapları

Şiir: Kavel, Temmuz Bildirisi, Kızılırmak, Kızılkuğu, Ağlasun Ayşafağı, Oğlak, Acıyı Bal Eyledik, Kelepçemin Karasında Bir Ak Güvercin, Ko-çero Vatan Şairi, Haziranda Ölmek Zor, Filizkıran Fırtınası, Acılara Tutunmak, Işıklarla Oynamayın, Kandan Kına Yakılmaz, Tohumlar Tuz İçinde.

Gülmece öyküsü: Öhhöö!, Made İn Türkey, Bıyıklar Konuşuyor.

Gezi yazısı: Bağdat Basra Yollarında.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı