KültürTürk Mutfağı

Hatay Dövme Aşı

Hatay Yemekleri, Kurubaklagil ve Tahıl Yemekleri: Dövme Aşı Yapılışı ve Malzemeleri Hakkında
DÖVME AŞI (HATAY)
Derleyen: Sabri GÜLMEZ
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi 1: Emine SAYIN, 65 yaşında, Hatay doğumlu
Kaynak Kişi 2: Onur TATAR, 18 yaşında, Hatay doğumlu Malzemesi: Et, buğday, baharat, soğan, biber, zeytinyağı, kimyon.
Yapılışı: Yemeğin eti haşlanır, et pişirildikten sonra içine baharatı, soğanı, biberi katılır. Bu şekilde bekletilir. Suyunu çektikten sonra açılır tanesi ve tokmakla dövülür. Dövme işleminden sonra tabaklara konularak servis edilir. Hatay yöresine ait olan ve ismini yapılış şeklinden alan dövme aşı, bu bölgenin sevilen bir yemeğidir. Dövme (bir buğday cinsi) ve etin dövülmesiyle yapılan bu yemek yörede bir kutlama ve yas yemeği olmuştur. Düğünlerde, erkek tarafının misafirler için hazırlamış olduğu dövme aşı konuklara sunulur. Dövme aşı Fatih Karaca?nın folklorik manzumesinde de şu şekilde övülmüştür.
Düğün yemeklerinin de tadı bambaşka
Dövme aşı, Ekşili böreği, Kurusu, Pirinç pilavı
Yaprak sarması, Patlıcan ve Kabak dolması
Güzel yemyeşil şehirdir Kırıkhan

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı