Halk Bilimi

Hatay Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Hatay Halk Oyunları, Hatay Müzik Kültürü ve Hatay Yöresi Giyim ve Kuşamı Hakkında Özet Bilgi
Hatay halk müziği Çukurova bölgesi ve Gaziantep özellikleri taşır. Konuları çok çeşitlidir, Doğa, aşk. sevda, hasat, harman, düğünler, ölümler, türkülerin konusunu oluşturur. Yörede en çok oynanan oyun halaydır. Yörenin ünlü türküleri Altın Tasta Gül Kuruttum. Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok, Al Mendili Mendili, Pınar Bası. Eli Elime Değdi. Hev Güzel Güzel. Pınara Vurdum Kazmavı, Kapı Kapı Şen Olur vb.’dir.
Halk müziği araçları cura. çöğü, tambura, kemane, sukabağı ve zurnadır.
Halay dışında çiftetelli, zeybek ve semah gibi oyunlara da rastlanır. En yaygın oyunlar, Adana Üçayağı, Garip, Karşıda Kavun Yerler. Eli Elime Değdi. Dolağa, Zeybek, çiftetellidir.
Giyim-kuşam: Geleneksel kadın giyimi zıbın, mavi yünlü veya pamuklu kumaştan beli bol büzgülü entari, üstüne yelek, bele kuşak, yün çorap, yemeni ve çarıktan oluşur. Takı günümüzde yaygındır.
Erkek giyiminde yöreden yöreye değişen özellikler vardır. Ağ kısmı bol, gittikçe daralan paçaları dar ve islemeli şalvarla, kalın kuşak, aba denilen yelek erkek giyimini oluşturur. Başa terlik veva takke denen el örgüsü başlık giyilir, çevresine poşu sarılır
Eli elime değdi de
Hem ben yandım, hem kendi,
Bize kimse karışmaz
Arkamız sağ efendi
* * *
Eli elekli yarim de
Göğsü velekli yarim
Asker olmuş gidiyorum
Aslan yürekli yarim
* * * *
Daldan dala ip serdim de
İpekli mendil gerdim
Şu Şenköv’ün kızlannı da
Candan gönülden sevdim

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı