Genel KültürDini Konular

Hendek Savaşı Nedir Kısaca

Hendek savaşı, Medine müslümanlarıyla Mekke müşrikleri arasındaki savaş (627).

Hz. Muhammed’in dinine geçenlerin kendilerini Medine’den sürmelerine kızan yahudi Beni Nadir kabilesi Gatafan kabilesiyle bir antlaşma yaptı. Bir süre sonra Fezare kabilesinin de antlaşmaya katılması üzerine Mekkeliler de Ehabiş, Mürre, Eşca ve Süleym kabileleriyle anlaşarak Medine’ye karşı savaş hazırlıklarını başlattılar. Hz. Muhammed’i ordusuyla birlikte Medine’den uzaklaştırmak, böylece hem Medine’yi kolayca ele geçirmek, hem de Hz. Muhammet’in ordusunu tuzağa düşürmek amacıyla hazırlanan plan uyarınca, Medine’ye giden kervanlara saldırılar düzenlendi. Hz. Muhammet ise askerlerinin başında yola çıkmışken, planı öğrenince geri dönüp Medine’ye geldi ve kentin savunulması için hendek kazdırtmaya başladı.

Yaklaşık 5,5 kilometre uzunluğunda, 9 metre eninde ve 4,5 metre derinliğinde olduğu ileri sürülen bu hendeklerden ötürü bazı kaynaklarda Ahzab, Hisar savaşları olarak adı geçen savaş, Hendek savaşı adıyla da anılır oldu.

Medine’ nin kuzeyinde ordugâh kuran 10 000 kişilik mekkeli müşrikler ordusu, 3 000 kişilik Medine ordusunun koruduğu hendekleri birçok saldırıya karşın aşamadı. Bunun üzerine Medine’de yaşayan Beni Kureyza Yahudileri’ni kışkırtarak, müslümanları arkadan vurmayı denediler, fakat Hz. Muhammet’in zamanında aldığı önlemlerle başarıya ulaşamadılar.

Hz. Muhammed bu arada Gatafan ve Feraze kabilelerine anlaşma önerdiyse de sonuç alamadı. Ancak daha sonra çeşitli etkenler nedeniyle mekkeli müşriklerin ordusunda çözülmeler meydana geldi. Hac mevsiminin yaklaşması üzerine Ebu Süfyan askerlerini alıp Mekke’ye döndü. Öteki kabileler de dağıldılar.