Biyografi

Henrik Ibsen Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Henrik Ibsen kimdir. Henrik Ibsen kısaca hayatı (biyografisi) ve eserleri hakkında kısa bilgi.

Henrik Ibsen(1838 – 1906) Norveçli oyun yazarıdır. Skien’de doğdu. Öğrenimini yarıda bırakarak bir eczacının yanında çalıştı. Bir yandan da sürekli okuyordu. Kristiyana Üniversitesinde estetik ve edebiyat öğretimi gördü. Bergen Tiyatrosunda rejisörlük, Kristiyana Tiyatrosunda müdürlük yaptı. Daha sonra ülkesinden ayrılarak uzun süre roma, Dresten ve Münih’te yaşadı. Bu arada önemli oyunlarını yazdı. Ülkesine döndü. Yaşamının kalan yıllarını Kristiyana’da geçirdi.

Ibsen, çağdaş tiyatronun kurucularındandır. Oyunlarında güçlü bir sahne tekniği, yalın, süssüz, akıcı bir dil kullandı. Özgürlük, aile, ahlâk vb. konuları işledi. Sosyal yaşamın aksayan yönlerini eleştirdi. Oyunlarında sorunları ortaya serip bu sorunların çözümünü izleyicilere bıraktı. Ibsen, canlı ve dramatik bir düşünce tiyatrosu kurdu.

Dilimize çevrilmiş başlıca oyunları: Peer Gynt, Brand, Nora-Bir Bebek Evi, Hortlaklar, Halk Düşmanı, Hedda Gabler, Yapı Ustası.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı