Kitap Özetleri

Herkes Kendi Hayatını Yaşar Kitabı Özeti

Herkes Kendi Hayatını Yaşar Kitabı Özeti
Bekir Sıtkı Kunt’un hikâye kitabı (1941)
İçinde konulan İstanbul’un gündelik hayatından alınmış, altı uzun hikâye bulunan kitabın ismi, ilk hikâyenin de başlığıdır: Orta halli bir aileden gelen babaannesi Besime Hanım tarafından büyütülmüş, iyi bir terbiye almış, liseyi bitirmiş Melâhat, ciddî bir tiyatroya girip oyuncu olmak ister. Törelere bağlı nine, yadırgar ve önlemek ister bunu. Melâhat’ın hem bir bankada çalışan, hem Hukuk’ta okuyan nişanlısının yardımıyla Melâhat, nihayet ninesini razı eder, tiyatroya girer. Temsile götürülen yaşlı kadın, oyunda torunun dövüldüğünü görünce, sahiden olmadığını bildiği halde, büyük bir korku ve heyecana kapılır.
İkinci hikâye Kötüler İçinde Bir İyi’de işine, çoluk-çocuğuna bağlı, namusu mücessem bir memurun, kötü kalbli kimseler tarafından aldatılmaları anlatılır: Anadoluhisarı’nda babadan kalma ahşap evinin bir bölüğünü verdiği kiracıları, çalıştığı ticarethanenin müdürü, saflığı dürüstlüğü yüzünden iş açarlar başına. Son çalıştığı veznedarlıkta, kasadan, bir arkadaşına 250 lira borç vermiştir. Borçlunun ölümü ve merhumun karısının bu borcu inkâr etmesi üzerine memur birdenbire hayatını değiştirir, kasada on bin liradan fazla açık çıkınca da tutuklanır. Baba ve Kızı hikâyesinde evde kapalı yetiştirilmiş Hatice, evden kaçar, şoför Hidayet onun bir barda çalıştığını öğrenmiştir. Kızın babası imam Halil Efendi’ye durumu bildirir, gözleriyle görmesi için de adamcağızı bara götürür. Kızını o haliyle gören baba, bir ölü, bir heykel gibi kaskatıdır.
Kanca hikâyesinde, otuz beşinde Mevlude Erkıran hayata diretemez, düşer, gitgide aralannda yaşadığı erkeklere benzer, yabanlaşır ve sonunda onlardan biri gibi kaatil olur. Yıldız’da avukat Cevdet Bey’in kızı Süheyla’nın evlendirilmesi, ailenin tek derdi olmuştur. Süheylâ evlendirilir, fakat damat hayırsız çıkmıştır, kız yakında belki gene baba evine dönecektir. Ama şimdi sıra ikinci kızları Neclâ’dadır. Yaşlı karı-koca, Neclâ’nın istikbalini düşünmek zorundadırlar. Son hikâye Daire bir devlet dairesindeki gündelik hayatı, âmir-memur ilişkilerini, çatışan menfaatleri anlatıyor.
Yazar, sosyal veya ruhsal çözümlemelere açılmaksızm, olayla-n yalınlıkları içinde göstermiş, bunu yaparken de düz ve sade bir dil ve anlatım kullanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı