Türk Mutfağı

Herle Çorbası

 Türk Mutfağı, Çorbalar: Sivas Herle Çorbası,  Herle Çorbasının Malzemeleri, Yapımı ve Özelliği.
HERLE ÇORBASI (SİVAS)
Derleyen: Hatice IŞILDAK
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi: Günel SARIER, 1943 Sivas doğumlu, eğitim görmemiş, çiftçi
Herle ÇorbasınınMalzemeleri: Yarma, yeşil mercimek, un, tereyağı.
Herle Çorbası NasılYapılır: Yarma, çorbanın yapılacağı günden bir gece önce ıslatılır. Islatılan yarma sabah iyice yıkanır. Ocakta kaynamaya bırakılır. Ayrı bir tencerede mercimekler de pişirilir. Un tereyağında kavrulur ve çorbanın içine katılır, böylelikle çorba katılaşır. Un, tereyağı, yeşil mercimek bir coğrafyada bir grup insanın elinde ?herle çorbası? olmuştur. Bu insanlar öyle çok benimsemişlerdir ki bu çorbayı ?herleciler? denilmesi onlar için bir övünç kaynağı olmuştur. Düğünlerde, şenliklerde, türkülerinde mutluluklarını dile getirmek için hep bir ağızdan ?herle herle herle? diye bağırmayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Kimi şifayı bile onda bile onda bulmaktadır. Hastalıklarında reçetenin en başındadır herle çorbası.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı