Biyografi

Hilmi Yavuz Kısaca Hayatı

Hilmi Yavuz Kısaca Hayatı. Hilmi Yavuz kimdir, hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi.
İstanbul’da doğan Hilmi Yavuz, Kabataş Erkek Lisesi’ ni bitirdikten sonra, bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu; bu arada gazeteciliğe başlayarak Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Londra’ya giderek (1964), BBC’nin Türkçe Yayınlar Bölümü’nde çevirmenlik ve spikerlik yaptı.
Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirip (1969), yurda döndü Askerliğini tamamladıktan sonra Cumhuriyet gazetesinde Ali Hikmet imzasıyla kitap eleştirileri yazdı. Gelişim Yayınlarında yönetici ve danışman olarak çalıştı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde ‘Uygarlık Tarihi’, Boğaziçi Üniversitesi’nde de öğretim görevlisi olarak Felsefe’ dersleri vermeğe başladı.
İlk şiiri, öğrenci arkadaşlarıyla birlikte yayınladıkları Dönüm dergisinde (1952) çıkan Hilmi Yavuz, önceleri, «İkinci Yeni» anlayışı doğrultusunda imgeci, biçim arayışları içinde ve özde yoğun şiirler yazmış, giderek geçmiş kültür birikiminden kaynaklanan ve biçim ile özü yetkin ve özgün bir uyumda bütünleştiren, kendine özgü bir şiir geliştirmiştir.
Şiirlerini «Bakış Kuşu» (1989) «Bedreddin Üzerine Şiirler» (1975), «Doğu Şiirleri» (1977), «Yaz Şiirleri» (1981) adlı kitaplarında, makale ve incelemelerinin bir bölümünü «Felsefe ve Ulusal Kültür» (1975), «Roma Kavramı ve Türk Romanı» (1977) adlı kitaplarında toplayan Hilmi Yavuz, «Doğu Şiirleri» adlı şiir kitabıyla, 1978 Yeditepe Şiir Ödülü’nü kazanmıştır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı