Biyografi

Hüseyin Cahit Yalçın Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Hüseyin Cahit Yalçın Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Hüseyin Cahit Yalçın Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet
Hüseyin Cahit Servetifünun’da hikayeler ve bir de roman yazdı. Ancak sanatkar kişiliğinden fazla; bu topluluğun fikir, eleştirme, mücadele sahalarındaki çabaları ile dikkati çekti. Hikayelerinde dil ve anlatım bakımından arkadaşlarından daha sade ve tabiidir. Günlük gerçek olayları, gerçekçi bir kalemle hikayeleştirdi. Romanında Halit Ziya ile Mehmet Rauf’un taklitçisi gibi göründü. Servetifünun dağıldıktan, özellikle İkinci Meşrutiyet’ten sonra, edebiyat ve sanatla olan bağlantısını hemen hemen kopararak şiddetli, keskin ve aşırı mücadeleci bir gazeteci olarak ortaya çıktı. Zaman zaman güzel sohbetler, makaleler, fikir ve düşünce ürünleri de vermekle birlikte, ölümüne pek yakın günlere kadar, hiç eskimeyen ve eksilmeyen bir mücadele içinde yaşadı. Kendisinin edebiyat, inceleme, ilim, siyaset, anı ve çeviri sahalarında pek çok eseri vardır.
Başlıcaları şöylece özetlenebilir: Hayal İçinde: (roman); Hayat-ı Hakikiye Sahneleri, Hayatı Muhayyel: (hikayeler); Niçin Aldatırlarmış: (anılar, hikayeler, gezi notları); Talat Paşa: (monografi); Edebi Hatıralar: (edebiyat anıları); Kavgalarım: (tenkitler, tartışmalar). Hüseyin Cahit Yalçın —özellikle Cumhuriyet döneminde Oğlumun Kütüphanesi genel başlığı altında Fransızca ve İtalyanca’dan bir dizi faydalı kitaplar çevirip bastırmıştır. Siyasi doktrinler, tarih, felsefe, sosyoloji ve dinle ilgili bulunan bu kitaplar elli cilde yakın bir yekûn tutmaktadır. Ayrıca süreksiz on yıl çıkardığı Fikir Hareketleri adlı dergi de onun özel bir eseri sayılır; çünkü bu dergideki telif-tercüme yazıların onda dokuzu onun kaleminin mahsulüdür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı