Biyografi

Hüseyin Rahmi Gürpınar Edebi Kişiliği Kısa Özet

Hüseyin Rahmi Gürpınar Edebi Kişiliği Kısa. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi.
İlk romanını on sekiz yaşında kaleme alan ve bunu zamanının en büyük gazetesi Tercüman ı Hakikat dee tefrika ettiren Hüseyin Rahmi Gürpınar, daha bu ilk eseriyle şöhrete kavuştu. Kendisini beğenen ve koruyan Ahmet Mithat Efendi’nin desteğiyle, basında sağlam bir yer edindi. Uzun müddet «Tercüman-ı Hakikat»te, sonraları başka gazetelerde devamlı yazarlık yaptı. Serveti-fünun ile çağdaş olduğu halde, her yönüyle bu topluluğun dışında kaldı. Dili ve anlatımı, seçtiği konular, konularının kahramanları ve çevreleri Serveti-fünun çok süslü, sanatlı, ağır ve külfetli bir üslubu tercih etmelerine karşılık Hüseyin Rahmi, başından sonuna kadar, geniş halk yığınlarının rahatlıkla sevip anlayabilecekleri yazı diliyle eserler verdi.
Toplumun mütevazi tabakasının insanları: esnaf, küçük memur, bazen özenti bazen ciddi gerçek İstanbul efendileri, yalın öğrenim görmüş kişiler, mahalle kadınları… Bir kelimeyle İstanbul’un su katılmamış yerli halkı… Her tür ve karakterde onun romanlarında geçit resmi yaptılar. Romantizmle pek ilgilenmeyen yazar, çoğunlukla tam bir realist olarak göründü. Hatta birkaç romanında realizmi aşarak natüralizme bile yöneldi.
Yukarıda kısaca saydığımız halk yığınlarının sosyal meselelerini, alda yatkın olan ve olmayan inançlarını, tutum ve davranışlarını pek güçlü olan gözlemlerinin yardımı ile son derece canlı sahneler halinde tasvir etmesini, dile getirmesini bildi. Onun, halk psikolojisine pek uyan yönlerinden biri de eserlerinde mizaha geniş yer ayırmasıdır. Basit mizah çizgileri sanılan birçok örneklerinden ferdin ve toplumun eleştirisini yaptı. Eserlerinde göze çarpan en belirgin uyumsuzluklardan biri, zaman zaman, kendi okuyucularının hiç de kolay kolay anlayamayacakları psikolojik ve felsefi tahlillere girişmesidir.
Hüseyin Rahmi Gürpınar, hikayeler de yazdı ise de, romanlarına oranla, bu ürünleri hayli zayıf ve çelimsiz niteliktedir. «Cadı» adlı romanı üzerine ağır eleştirmeler yapan iki yazara verdiği cevaplar susturucu olmakla birlikte oldukça ağır ve kaba sayılabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı