Biyografi

Hz. Aişe Hayatı Kısaca Özeti

Hz. Aişe Hayatı Kısaca Özeti , Hz. Muhammed’in üçüncü zevcesi, ilk halife Ebu Bekir’in kızı (Mekke 614-Medine 678).
Hatice’nin ölümü üzerine yakınlarının tavsiyesi ile Peygamber, Ebu Bekir’den Ayşeyi istedi. Hicretten iki yıl önce nikahlandılar. Hicretten altı ay sonra da evlendiler. Bu sırada Ayşe dokuz yaşında bulunuyordu. Küçük olmasına rağmen Peygamber’in sevgisini kazandı ve onunla bazı seferlere katıldı.
Hz. Muhammed vefat ettiği zaman Ayşe 18 yaşındaydı. O zaman Müslümanların, büyük bir çoğunluğu tarafından müminlerin anası olarak tanındı. Ayşe bundan sonra bazı siyasi olaylara katıldı. Halife Osman’a muhalifti ve her fırsatta onun hilafetten çekilmesi gerektiğini söylüyordu, buna rağmen, onun şehit edilmesinden sonra Ali’nin halifeliğini tanımadı ve Osman’ın intikamını almak bahanesiyle harekete geçti. Talha ve Zubeyr ile birleşip beraberlerindeki kuvvetlerle Basraya gittiler. Ali kendisinin halifeliğini tanımayan Şam valisi Muaviye üzerine yürümeden önce Basr’a üzerine yürüdü. 4 Aralık 656’da geçen savaşın en önemli olayları Ayşe’nin devesinin önünde geçti. Sonunda deve öldürüldü, Ali Ayşeyi saygıda kusur etmeden Medine’ye gönderdi. O da artık siyasete karışmadı. -Hz. Peygamber’den hadis nakledenler içinde en seçkin yeri o alır. Hz. Muhammed’den 2210 hadis rivayet etmiştir. Zekası ve hafızası çok kuvvetliydi. Okuma yazma bilirdi.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 404

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı