İçerik Kullanım Şartları

“KÜLTÜREL BELLEK SİTESİ İÇERİK KULLANIM ŞARTLARI”

Kültürel Bellek sitesindeki çalışmaları kendi sitesinde kullanmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlar için kaynak gösterme zorunluluğu vardır.
Kültürel Belek içeriği uzun ve yorucu çalışmalar sonunda oluşturulmuştur. Bu eserleri bize kazandıran insanların vermiş olduğu emeği hiçbir zaman inkar edemeyiz. Bizler bilgisayar başında sadece yapılan çalışmaları aktardık. Bu eserlerin, bu çalışmaların sahipleri eserleri meydana getiren insanlardır. Bu insanların birçoğu bugün hayatta değil fakat onların eserleri yaşamaya devam ediyor.
Kültürel Belleğin içeriğini oluşturan çalışmalar çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Bu çalışmalar tamamen özgün içeriklidir. Bizzat ana kaynaktan alınarak kullanılmıştır. Bu süreç hiç de göründüğü kadar kolay değil. Eserin bulunması, taranması , aktarılması ve sadeleştirmesi gibi çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Sitedeki tek bir sayfalık yazı için 1 saat uğraşıldığı olmuştur.
Kültürel Bellek’ten çeşitli dönemlerde izinsiz, kaynak gösterilmeden yazılar alınmıştır. Bu kişilere ulaşılmış gerekli uyarı yapılmıştır. Uyarıları dikkate almayan siteler için ” İçerik Hırsızı Site” başlıklı yazılar yazılmıştır. Bu yöntem son derece etkili olmuştur. Kaynak göstermeden alıntı yapan siteler içeriği kaldırmıştır. Bundan sonrada aynı yol izlenecektir.
Ülkemizde telif hakkı konusunda ne yazık ki ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Olayın yasal sürecini bir kenara bırakıp, vicdan ve ahlak yönünden olaya bakılması sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır.
Kültürel Bellek İçeriğini Kendi Sitesinde Kullanmak İsteyenler İçin
1- Site kurucusuna iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
2- Çalışmaları hangi amaçla, nerede, nasıl kullanacağınız hakkında bilgi verin. Kısaca kendinizi tanıtmanız faydalı olacaktır.
İçeriğin Alınması Şartları

  • 1- Sitenizde Kültürel Belleği tanıtıcı bir yazı yayınlamak zorundasınız. Bu yazıyı siz de yazabilirsiniz.
  • 2- Sitenizin bağlantılar bölümünden bir adet link verme zorundasınız.

Hangi Siteler İçerik Alamaz

  • 1- Yeni açılan web sitelerinin içerik alma hakkı yoktur. (En az 1 Yıl)
  • 2- Bot’la içerik çeken siteler.

İçeriğin Sitede Yayınlanması
1- Botla içerik almanız kesinlikle yasaktır..  İçeriğin tamamının alınması yasaktır.
2- Alınan içeriğin size ve kültürel belleğe fayda sağlaması için;
Mümkünse yazıyı bir defa okuyup özetini sitenize ekleyin. Yoksa siteniz kopya içerikli bir site olacak google gözünde hiçbir zaman istediğiniz yere gelmeyecektir. Ayrıca arama sonuçlarında ziyaretçinin sizin sitenize gelme olasılığı çok düşüktür.
Aşağıdaki örneği dikkate alarak sitenizde içerik paylaşmanız faydalı olacaktır.
Tarım Folkloru
Yurdumuzda tarım folkloru çalışmaları üzerinde önemli çalışmalar yapıldığı söylenemez. Bu konuda yapılmış belli başlı bir kitap önerebilme olanağına bile sahip değiliz. Dergi ve gazetelerde yazılmış yazılar bile, halkımızın çoğunluğu çiftçi olduğu halde, folklor dallarının diğer bölümleri üzerinde yazılan yazılardan azdır.
1934 ? 1950 yılları arasında Türkiye de bulunan ve bu konuda önemli emeği geçen Prof. Alexander Rustow’un İzahnamesi ile konferansları bu alanda yapılan ilginç çalışmaların başında gelmektedir.
Kaynak: Bu çalışma Kültürel Bellek Sitesinden izin alınarak paylaşılmıştır. ( Kültürel Bellek sitesinden ana sayfaya link verilecek (wwww.kulturelbellek.com) Yazının orjinalini buradan okuyabilirsiniz. Tarım Folkoru ( Buradan ise yazının olduğu sayfaya link verilecek)
Sitenizde görünmesi gereken şekliyle
Kaynak: Bu çalışma Kültürel Bellek sitesinden izin alınarak paylaşılmıştır. Yazının aslını buradan okuyabilirsiniz; Tarım Folkloru

UYARI

Aşağıdaki uyarıları gördüğünüz içerikleri hiçbir şekilde kullanamazsınız.  Bu çalışmalar Türk Halkbilimi öğrencilerinin çalışmalarıdır.
Kaynak: Gazi Üniversitesi- Türk Halkbilimi Topluluğu Yayını ( Kentler ve İmgeler Kitabı) M.Öcal Oğuz, Tuba Saltık Özkan tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek de yayınlanması için gerekli izin alınmıştır. Kaynak gösterilerek bile başka sitelerde kullanılması yasaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı