Kitap Özetleri

İhtiyar Gençlik Kitap Özeti

İhtiyar Gençlik Kitap Özeti. İhtiyar Gençlik kitabı içeriği, konusu, hakkında bilgi. İhtiyar Gençlik romanı özeti.

Mehmet Şeyda’nın romanı (1971) Yazar, May Edebiyat Ödülü’nü kazanmış (1969) eserini bir konuşmasında (May dergisi, 17, Şubat 1969) şöyle tanıtıyor: “İhtiyar Gençlik, birçok romanlarım gibi çok yıllar önce yazılmıştı. Yaş Ağaç’ın son iki bölümü arasına girer, konu 1932-1933 yıllarında Çorum’u alır. Behram Lütfü Bey (bk. Türkiye’de Sol Akımlar, s. 126) gibi, Ruşen Zeki Bey gibi, Anadolu’daki sol akımlarla bağlantılar kurmuş Türkçe öğretmenlerinin, o zamanki ortamda, bir ortaokul sınıfına, o sınıftaki bir çocuğa neler getirdiğini açıklamaya girişir.
Çevreyle, öbür öğretmenlerle onları karşılaştırır. Ergenlik dönemine yeni basmış bir çiçeği burnunda delikanlıyı, değişimler geçiren ailesiyle, okul arkadaşlarıyla hep birlikte ele alır. Onun iç dünyasını, bunalımlarının nedenlerini, arkadaşlarının iç dünyaları ve bunalımlarıyla bir arada göstermeye çalışır…”

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı