Genel KültürTarih

II. Abdülhamid Resim ve Marangozluk Merakı

II. Abdülhamid Resim ve Marangozluk Merakı Hakkında Bilgi

Eskiden şehzadelerin mektep dairesine resim hocaları da gelirmiş. Babam manzara ve çiçek resimlerinden hoşlanırmış. Biraz da portre yapmış. Annemle ilk evlendiği zaman onun karakalem bir resmini yapmış. Yazıhanesinde mahfuzmuş. Sonra ne olduğu belli değildir. Bir zamanlar XV. Louis üslûbunda altı camlı dolaplar getirmişti. Bu dolapların iç taraftaki arka tahtalarına yağlı boya ile güzel manzaralar yapmıştı. Önlerine de saray kuşhanesinde ölen nadide kuşları doldurtup koymuştu. Bu kuşlar uçuyorlarmış gibi, ağaçlara sanatkârane bir şekilde yerleştirilmişti. Bu dolaplar Şale köşkünün ikinci katındaki koridorda sıra ile duruyordu.

Sarayda güzel tablo koleksiyonları da vardı. Bunları da babam toplamıştır.
Babamın marangozluğa olan merakı babasının zamanında başlamıştır. Çünkü Abdülmecid Han da marangozlukla uğraşmış ve yanında Halil Efendi adında pek usta bir sanatkâr varmış. Babam bu Halil Efendiden ders alırmış, onunla birlikte çalışırmış. Büyükbabamın marangozluk takımlarında bu Halil Efendi’nin imzaları kazılı imiş. Bu takımlar Yıldız’da babamın atölyesinde idi. Kendisi de bu aletlerle çalışırdı. Avrupa’dan yeni sistem birçok aletler de getirtmişti. Yaptığı birçok sedefli, oymalı eşyalar Yıldız’da idi. Bunların şimdi ne olduğunu bilmiyorum. Yalnız yaptığı ve son Osmanlı sadrazamı Tevfik Paşa’ya hediye ettiği sanatkârane bir dolap şimdi Tevfik Paşa’nın büyük oğlu, eski yâver ve damatlardan İsmail Hakkı Bey’in kadirşinas ellerindedir.

Babam bir de bir iskemle ile ancak 35 santimetre boyunda küçücük zarif bir çekmeceli dolap yapmıştı. Bunlardan başka yapmış olduğu büyük bir dolabın üzerinden sökülmüş, sedefle işlenmiş, köy manzarası gösteren dört parçayı İstanbul’dan götürmüş, ikisini merhum hemşirem Refia Sultana (1891-1938) hediye etmiştim.
Merhum kardeşim Abdürrahim Efendi (1893-1952) babamın şehzadelik zamanında Maslak’ta iken yapmış olduğu bir yazı takımını oğlum Ömer’e hediye etmişti. Bu da şimdi bizdedir.
(Ayşe Osmanoğlu’nun Babam Abdülhamit adlı eserinden)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir