Kültür

İlk Ciddi Mizah Gazetesi Diyojen

İlk ciddi mizah gazetesi. Önce Fransızca ve Rumca yayımlanan haftalık gazetenin ilk Türkçe sayısı 24 Kasım 1870’te çıkmıştır.

Teodor Kasap’ın yönettiği gazetede Direktör Âli Bey, Namık Kemal, Ebüz-ziya Tevfik, Ahmed Midhat Efendi’ nin  genellikle imzasız yazıları yer almıştır. Gördüğü ilgi üzerine 23. sayıdan itibaren haftada iki, 148. sayıdan itibaren üç kere yayımlanmıştır. Ermenice nüshası da çıkarılmıştır. Döneminin karikatüre önem veren Çaylak, Hayal gibi mizah yayınlarına karşılık Diyojen, çıktığı 183 sayıda sadece üç karikatür basmış, daha çok yumuşak, alaycı bir anlatımla ülkenin temel sorunlarını hedef almıştır.

Diyojen’in ilk sayısındaki sunuş yazısında maksadının “efkâr-ı umumiye ve makasıd-ı hükümet-i seniyeye tercümanlık ve ahlak ve terbiye-i vatanımıza ecnebi olan şeyler hakkında tariz” olduğunu belirtmesi, ciddi bir eleştiri yayım olmak niyetinin kanıtıdır. Yine bu yazısında hükümetin işlerine karışmayacağını belirttiği halde daha 4., arkasından 14. sayılarında kapatıldı. Halkın kolay anladığı bir dil kullandığı ve Bektaşî sohbetlerinin alaycı üslubuyla eleştiriler yönelttiği için çok tutundu. Sinoplu bir “meczubu kâmil” olduğu için filozof Diyojen’in yolunu izlediğini açıklayan gazete 9 Ocak 1873’teki 183. sayısıyla yayınına son verdi.
ORHAN KOLOGLU
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı