Belirli Günler Haftalar

İlköğretim Haftası İle İlgili Konuşma Metni

İlköğretim haftası ile ilgili kısa konuşma örneği, İlköğretim Haftası Sunusu

HAFTAYLA İLGİLİ KONUŞMA ÖRNEĞİ
Değerli Öğretmenlerim, Sevgili arkadaşlarım, Sayın konuklar,
Bugün yeni bir heyecanı yaşamak için toplanmış bulunuyoruz. Ziller yine çaldı. Ben bu zil sesini bir maraton koşusuna verilen bir start olarak düşünürüm hep. Bilgi koşusu, bilim koşusu, ucu bucağı olmayan büyük bir koşu. Yaşam bir öğrenmek tutkusu değil midir? Öyleyse hep birlikte koşacağız. Her şeyin en güzelini, en doğrusunu yakalayıncaya kadar koşacağız.
İlk öğretim haftasını kutladığımız bugünün ulusumuza ve ülkemize esenlikler getirmesini diliyorum.
Anayasamızın 42. Maddesi, ilköğretimin zorunlu ve parasız olduğunu belirtir. O halde ilköğretim çağına gelmiş tüm çocukların okula gitmesi, kendisi için gerekli olan bilgileri alması gerekir. Bir ülkenin sadece kimliğini taşımak, yurttaş olmak için yeterli değildir. Önemli olan yetenekli, becerili, bilgili, sağlıklı, bireyler yetiştirmektir. Okullar da bunun için vardır. Okul sayesinde bunları elde ederiz.
Çağımız uzay çağıdır; bilim, bilgi çağıdır. Bunlardan yoksun olan insanlar, başka insanların egemenliği altına girer, onların tutsağı olur. Bu duruma düşmemek için okulumuzun, öğretmenlerimizin kıymetini bilelim. Ulu Önderimiz Atatürk, ‘İstikbal göklerdedir.” “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir.” derken işte bunları anlatmak istiyordu. İstediğimiz noktaya da ancak ilköğretimden başlayarak ve basamak basamak yükselerek varabiliriz.
Çok çalışalım arkadaşlar! Her zamankinden daha çok çalışmaya gereksinimimiz var. Çünkü çalışmak, başarmaktır; başarmak da kalkınmak; uygar dünyada yerini almaktır.
Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlar, yeni öğretim yılının hayırlı olmasını dilerim.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı