Tarih

İngiltere Başbakanı Winston Churchill Hayatı

Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill kimdir, Winston Churchill hayatı ve devlet adamlığı hakkında bilgi.
Winston Churchill, 2. Dünya Savaşının büyük bölümünde İngiltere’nin başbakanıydı. Güçlü liderliği ülkeyi 1945’teki zafere götürdü.
Winston Churchill, Marlborough Dükü’nün yedinci torunuydu. Politik kariyeri 1900’de Meclis’e bir muhafazakar olarak seçildiğinde başladı. Ancak, 1904′ te partisiyle anlaşmazlığa düştü ve liberallere katıldı. Kurdukları hükumetlerde görev aldı. 1. Dünya Savaşı öncesi ve sırasında amiralliğin başında görev yaptı; fakat Fransadaki birlikleri bir süreliğine yönetmek için hükumetten istifa etti. Savaştan sonra tekrar liberal bir bakan olarak hizmet verdikten sonra, Muhafazakâr Partiye geri döndü ve 1924’ten 1929’a kadar maliye bakanlığı yaptı.
Churchill, 1930’larda hükumette yer almadı. Başka bir dünya savaşı tehlikesi olduğuna dair uyarıda bulundu, ama birçok kişi bunu ciddiye almadı. Ancak, 2. Dünya Savaşı patladığında tekrar amiralliğin sorumluluğuna getirildi.
Daha sonra Alman orduları Mayıs 1940’ta Avrupa’ya yayılırken Kral 4. George başbakan olmasını ve tüm partilerden oluşan bir koalisyon hükumetine önderlik etmesini istedi. Cesareti ve konuşmaları, halkın hava saldırılarına ve askeri bozgunlara dayanıp zafere doğru yol almalarında ilham kaynağı oldu.
Churchill, savaş bitmeden hemen önce, 1945 genel seçimi iktidara İşçi Partisini getirene kadar başbakan olarak kaldı. 1951 ile 1955 arası tekrar başbakan oldu ve 1964’te politikayı bıraktı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı