Sağlık

İnsanlarda Büyüme ve Gelişim Çağı Nasıldır?

İnsanların çocukluk ve ergenlik dönemi, Büyüme evresi insanlarda nasıl gözlemlenir ne gibi değişiklikler olur kısa bilgi.
Tüm canlılar büyüme yeteneğine sahiptir. Büyüme için yemek önemlidir; ancak bitkiler ve hayvanların büyümeleri için gerekli olan besinler farklıdır. Bitkiler büyümek için havadaki karbondioksit gazı, su ve topraktan mineral hızlarıyla güneş ışınlarını kullanır. Hayvanların da suya ihtiyaçları vardır. Ancak nişasta, protein, yağ ve vitamin gibi daha karmaşık yiyeceklere de ihtiyaç duyarlar. Bunları almalarının tek yolu diğer hayvanları ya da bitkileri yiyerek beslenmektir.
Kullanılan besinler farklı olsa da bitki ve hayvanların büyüme şekilleri birbirine benzer. Büyümek için canlılar daha fazla hücre üretir. Aldıkları besinleri hücre yapmak için gerekli materyallere dönüştürürler. Hücre bölünmesi ne kadar hızlı olursa hayvan ya da bitki de o kadar hızlı büyür.
Bitkilerde hücre bölünmesi özel büyüme noktalarında odaklanmıştır (köklerin ya da dalların uçlarında). Tomurcukta yeni hücrelerden küçük yapraklar ve gövde bölümleri büyür. Bunlar daha sonra genişleyerek suyun da yardımıyla açar.
İnsan gelişimi
Hayvanlar, hayatlarının değişik dönemlerinde farklı büyüme hızlarıyla büyür. Bir insan, bebekken en hızlı büyümeyi gerçekleştirir. Vücudunun değişik bölümleri farklı hızlarda büyür. Bebeklik döneminden sonra ergenlikteki ani sıçrama dışında ortalama hız düşer.
Ergenlik, gençlik döneminin başlarında fiziksel ve duygusal olarak değişim gösterilen, vücudunuzun üremeye elverişli bir hâl aldığı dönemdir. Ergenlik döneminde önce kızlar ve onlardan iki ya da üç sene sonra da erkekler hızlı bir gelişme evresine girer. 16 ve 20 yaş arası ergenliğin sonunda erişkin boyuna ulaşır.
Boydaki artışla birlikte gençler, genç yetişkinlere dönüşür. Bu durum, hormonlar tarafından kontrol edilir. Hormonlar vücudun kimyasal habercileridir. Kızlarda göğüsler büyür, cinsel bölge tüyleri çıkar, vücut daha kıvrımlı bir hal alır. Adet (mensturasyon) görmeye başlanır. Erkeklerde ses tonu sertleşir, yüzde, penis çevresinde, vücudun diğer yerlerinde tüyler çıkmaya başlar ve kas gücü artar. Penis ve testislerde de büyüme olur.
Yaşlanma ve ölüm
Yaşlanma, farklı kişilerde farklı ölçülerde ortaya çıkar. Ancak herkes yetişkinlik dönemi boyunca kas dokularından kayıplar verir ve daha güçsüz hale gelir. Kadınlar 45-50 yaşları arasında menopoza girdikten sonra doğurma özelliğini kaybederler. Bu dönemde yumurtalıkları yumurta üretmeyi bırakır ve adet görmemeye başlanır. Vücudun besinleri enerjiye dönüştürme oranı da yavaşlar ve iskelet güçsüzleşir.
Ölüm basitçe, hayatın son bulmasıdır. Kalp atışı ve nefes alma durur, hemen bunların ardından beyin fonksiyonları sona erer.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı