Sağlık

İnsanlarda Üreme Nasıl Yapılır?

İnsanların üremesi hangi şartlara bağlıdır, Hamile kalmanın yolları nelerdir, İnsanlarda çiftleşme şekilleri.
Çoğu diğer hayvanda olduğu gibi insanlarda da erkek ve dişilerde farklı cinsel organlar (üreme organları) bulunur. Erkeklerin penisi vardır. Penisin altında ve arka kısmında testis torbası adı verilen ve içinde testislerin bulunduğu iki torba vardır. Bunlar, yetişkin bir insanda, günde birkaç milyon sperm üretir. Kadınların üreme organlarına giden açıklığa vulva denir. Küçük bir parça hassas doku olan klitorisi koruyan iki kalın deri parçasıyla çevrilidir. Vajina denilen bir kanal bulmadan rahme (döl yatağı) doğru gider. Rahim iki tüple yumurta üretilen yumurtalığa bağlanır.
İnsanlarda çiftleşme; “sevişme”, “cinsel ilişki” ya da “seks yapmak” şeklinde isimlendirilir, insanlar sevişirken, vücutlarında pek çok değişiklik meydana gelir. Erkeğin penisi büyür ve sertleşir. Buna ereksiyon denir. Kadınlarda vajina, erkeğin penisinin içeri girmesini kolaylaştıran bir sıvı üretir. Penisin içe ve dışa doğru ardı ardına hareket etmesi, çiftlere zevk verir.
Bu zevk, en yüksek seviyeye ulaştığında cinsel organlarda güçlü kasılmalara bağlı orgazmla sonuçlanır. Erkeklerde orgazm boşalmaya neden olduğundan dölleme için gereklidir. Bu meninin (sperm içeren sıvı) penisten çıkıp vajinaya girmesidir. Sperm, kadının rahminde yüzer ve yukarı doğru yumurtalıklarına çıkar. Sperm, yumurtayı döllerse, kadın hamile kalır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı