Kültür

İran Abadan Şehri Hakkında Bilgi

ABADAN. İran’da bir liman kenti.

Arapça adı Abbâdan’dır. 60 km uzunluğa ve 4 ile 20 km arasında değişen genişliğe sahip, bir ada kentidir. Basra körfezinin Şattülarap kesiminde kurulmuş petrol rafinerileri ile tanınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasında yapılan Erzurum Antlaşması (1847) sonucu İran’a verilmiştir.
Anglo – Persian Oil Company’nin Muhammere şeyhi ile anlaşması sonucu ada üzerinde büyük bir özel rafineri kurulmuştur (1909 – 1918). Daha sonraları bu rafineriler devletleştirilmiş ve National İranian Oil Company tarafından işletilmeye başlanmıştır (1973). Her yıl artan rafineri kapasitesi İran ekonomisinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Abadan, 1981 yılında başlayan Irak – İran Savaşı’nda Irak uçaklarınca birçok kez bombalanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı