Kitap Özetleri

İş Dönüşü Kitap Özet

İş Dönüşü Kitap Özet. İş Dönüşü kitabı yazarı, içeriği, konusu, kahramanları. Fethi Savaşçı İş Dönüşü hikaye kitabı özeti.

Fethi Savaşçının hikaye kitabı (1972) On üç hikâye. İlk hikâyelerin konuları yazarın başından geçmiş bazı olaylardır: Ödemiş ilçesine bağlı Birgi bucağının Taşpazar köyünde doğmuş olan yazar, ilkokulun dördüncü sınıfında iken sınıf arkadaşı Ayşe’ye gönül vermiştir (Birgi Deresinde). Bir ara Bakkal Çıraklığında çalışmış, sonra duvarcı olmuştur. Duvarcılığı sırasında Bozdağ’ın başında yapılacak bir Okul İşinde temel kazmış, Ahmet Duvarcı Olacak hikâyesinde bu zanaatın inceliklerini, törelerini, usta-çırak ilişkilerini başarıyla yansıtmıştır.
Kitaba adını veren hikâyede çevre köylerden birindeki caminin örtüsünü kiremitleyip dönerken, yolda bir köylü çocuğuyla kısa bir ahbaplık kurar. Recep’in Anasında, gene Birgi bucağında, büyük oğlu vurulan Esma Kadın’ın, kocasından kalma mavzeri boynuna asarak gecenin karanlığına karışıp gittiğini görür. İsmail Hakkı da yazarın arkadaşıdır, bir yorgancının oğludur; Ödemiş ortaokulunu bitirince “Hafta Sonu” adında bir gazete çıkarıp kendi şiirlerini yaymaya, tanıtmaya kalkar; ilk sayının sadece dört tane satılması üzerine manen yıkılarak, yazardan aldığı borç para ile, düşlerinin kenti İstanbul’a doğru yola çıkar. ‘İki hikâyede yazar, anılarını değil, gözlemlerini anlatıyor: Pis Politikacıdan Sonra hikâyesinde, iktidar partisi ileri gelenlerinden bir konuşmacının, bir orman köyünde saçtığı nifak tohumlan beklenen sonucu vermiş ve köylüler, ülkücü öğretmenle orman memuruna düşman olmuşlardır. Kara Suluk Yürüdü hikâyesinde “Kara suluk, topraktaki buzların çözülüp küçük sızıntılar halinde akmasıdır”. Martın ikinci haftası, Kara-köyde dört gözle beklenen bu “yürüme”, köylülerin tütün dikimine başla-malan anlamındadır; artık köy sevinç içindedir. Kitabın son üç hikâyesinde araya, yazarın da işçi olarak gittiği Almanya giriyor: Uzun Yola Çıkacak Kadın’da bir erkeğin, çocuklarını bırakıp işçi olarak Almanya’ya giden karısını uğurlayışı anlatılmaktadır. Birinci Kata İnemem’de otuz beş yaşına kadar evlenmemiş, evlenememiş Alman kızı Helga ile Zonguldak’tı işçi Memed arasındaki soğukluğun dostluğa dönüşmesi işleniyor. Su Gibi Bira Akarken hikâyesinde de bir birahanede Almanlarla konuk işçiler arasındaki kaynaşmalar, nefretler saptanıyor, yorumlanıyor.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı