Biyografi

Isaac Newton Kısaca Hayatı

Isaac Newton Kısaca Hayatı. Isaac Newton neyi buldu, çalışmaları, icadı. Isaac Newton eserleri, kitapları hakkında kısaca bilgi.

Woolsthorpe’ta (İngiltere) doğan Isaac Newton, Cambridge’de öğrenim gördü ve Barrow’un öğrencisi oldu. 1665’te Londra’da veba salgını çıkınca, Woolsthorpe’a döndü ve 1667’ye kadar orada kalarak, çeşitli alanlarda buluşlar yaptı. 1665’te, söylentiye göre bir elmanın ağaçtan düşüşünden esinlenerek, evrensel çekim yasasını ortaya attı ve Ay’ı yörüngesinde tutan gücü hesapladı. 1669’da Barrow’un yerine matematik profesörü olarak atandı. Descartes’in gökkuşağı konusundaki açıklamasını tamamladı ve beyaz ışığın birçok ışıktan oluştuğunu ortaya koydu. 1671’de ilk aynalı teleskopu yaptı. Leibniz’den önce, diferansiyel ve integral hesaplarının temellerini ortaya koydu ve flüksiyon hesapları adını verdi.
Başlıca yapıtları arasında, Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri) (1687), Opticus (Optik İncelemesi) (1704), Tractatus de Quadratura Curvarum (Eğrilerin Kareleştirilmesi Üstüne İnceleme) (1707), vb. sayılabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı