Kitap Özetleri

İshak Kitap Özeti

İshak Kitabı içeriği, konusu, Onat Kutlar’ın İshak Kitabı Özeti

Onat Kutlar’ın hikâye kitabı (1959) Sekiz hikâye Çatı’da istenmeden dama çıkıp onaracağım diye çatıyı yıkan adam; hastalığına rağmen yağmurda, sokaklara çıkacağım diye ayak direyen büyükanne; yağmur altında dörtbir yanı akan, ‘başını alıp giden ev’le birlikte çekip gitmek özlemleri içinde çırpınan delikanlı; hep kendilerinden, koşullarından sıyrılmak isteyen kişilerdir.
Horozlar hikâyesinde, içinden horoz gibi ötüvermek gelen, bilinçle-bilinçaltı arasında “çevresinin sert aile kalıplan” içine düşüp düşüp çıkan, ama sonunda gene de ötüveren büyükanne;
Yunus adlı hikâyede çevresinden kurtulmak için bir mescit hücresine sığınıp elindeki kitapla birlikte “bir kâğıt gibi sonsuza doğru katlana katlana” kendini ölüme bırakan Yunus Amca; ikisi de gene bir kendinden kaçışın canlı örnekleridir. Dokuz yıllık memurluk hayatını “bir makine düzeni içinde geçiren”
Kediler kahramanını, günün birinde her şeyi bir yana atarak ömrünü kediler arasında geçiren bir sapık ahbabın evine kapanmaya itiveren o “bilinçsiz atılış” taki ruh durumu ile, İshak hikâyesindeki çiftçinin “masallar uydurarak, onlara inanarak yaşayışı” ndaki ruh durumu da aynı bunalım çizgisi üzerindedir. Kül Kuşları hikâyesinde küçük Gazel, annesinin ölüm haberini getirmiş olan postacının ikinci gelişinde acı bir çağrışımla titrer. Hadi hikâyesinde yersiz bir kıskançlık yüzünden bir adam, küçük bir kızın annesini vurmuş, sonra da kendi canına kıymıştır. Küçük kız, bu dramı masa altından seyretmekte, belki de evine sayısız erkek alan annesinden görmüş olmanın doğurduğu şartlı bir refleksle şimdi ölü adamın ayakkabı bağlarını çözmeye çalışmaktadır.
Dördüncü hikâyesinde kumarcılar, kağıtsız kumar oynarlar. Horozlar’da küçük oğlan çocuğu, büyükannesinin iftar topunu beklerken sabırsızlığını sayılarla gidermeye çalışır: Masallarla beşli kafasında, sayıların gümüş saplı anahtar kümesi halinde sofraya doğru yayıldığını düşler.
Hikâyelerinde renkli-şiirli bir anlatım kullanmış, masal motiflerinden ve rüya mantığına giren gerçeküstü öğelerden ustaca faydalanmış yazarın bu kitabı, Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü’nü kazanmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı