Biyografi

İshaki Ayaz Kimdir Hayatı ve Eserleri

İshaki Ayaz kimdir. İshaki Ayaz kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

İshaki Ayaz (1878 – 1954)

1878 yılında Kazan, Çistay-Yavşerme’de doğdu. İlköğrenimini Şakir Kemal Medresesinde yaptı. 1899′ da Rus Öğretmen Okulunda öğrenim gördü.

Yazar, gazeteci ve düşünce adamıdır. Yaşamı Türklük mücadelesi ile geçmiştir. Kırım’da yayımlanan “Tercüman” ve Azerbaycan’da yayımlanan “İgenu” gazetelerinden, Kafkasya bölgesindeki Türkler hakkında bilgi edindi. “Cedid” akımının savunucularından oldu. 1917 Rus Devrimi’nden sonra Türkiye ve Avrupa’da yaşamını sürdürdü. 1954 yılında Ankara’da öldü.
Başlıca eserleri: Taallümde Saadet (Öğretimde Mutluluk), Bay Oğlu (Tüccar Oğlu), Dilenci Kız, Hikâyeler, Muallim, Mulla Babay (Hoca Efendi), Züleyha, Muallime, Ul, Eli Öylenmegen İdi (O Daha Evlenmemişti), Üyge Taba (Eve Dönüş).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı