Kültür

İslamiyetten Önceki Türk Edebiyatı Hakkında Bilgi

İSLÂMİYETTEN ÖNCEKİ TÜRK EDEBİYATI.
Türklerin İslâmiyeti kabul etmeden önceki dönemde ortaya koydukları edebî verimlerin oluşturduğu toplama verilen ad.
Bu devrede daha çok sözlü olan ürünlerin çok azı günümüze ulaşmıştır. Kopuz eşliğinde söylenen şiirler, destanlar; sagular, koşuklar ve atasözleri bu devrenin belli başlı ürünleridir.
Üç anıt taş üzerine Göktürk alfabesiyle yazılmış olan Orhun Abideleri, söz konusu dönemin en önemli yazılı ürünü sayılır. Uygurlardan kalan uygur alfabesiyle yazılan metinler de bu devrenin ürünlerindendir.
İslâmiyetten önce ortaya konan eserlerin, bugünkü estetik zaviyeden bakıldığında, edebî bir kıymet taşıdığı söylenemez. Ne var ki, tarihe ve dil tarihine ışık tutmaları bakımından önemlidirler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı