Biyografi

İsmail Gaspıralı Kısaca Hayatı ve Eserleri

 İsmail Gaspıralı Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

 İsmail Gaspıralı (1851 -1914)

Kırım’da Bahçesaray yakınlarındaki Avcıköy’de doğdu. Babası Gaspıralı olduğundan bu adla anıldı. Tanınmış bir düşünce adamı ve gazetecidir. Tonguç, Alem-i Nisvan, Kahkaha dergilerini çıkardı. 10 Nisan 1883’te yayımına başladığı Tercüman gazetesi Türk dünyasında yankılar yaptı.

Kırım’da öğretmenlik yaptı. 1874’te İstanbul’a geldi. Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumla yakından ilgilendi. Yazdığı makalelerden yapılması gereken işler konusunda görüşlerini açıkladı. Paris’e de giderek batı düşüncesini araştırdı. Bu düşüncelerin yeni ve faydalı olanlarının İslâm dünyasında yayılmasına çalıştı. Eğitim sisteminin yeni metotlara göre düzenlenmesi için çaba harcadı. Bu amaca yönelik okullar açtı. Osmanlıcaya karşı çıkarak tüm Türklerin anlayabileceği ortak bir Türkçe olması gerektiğini savundu.

Başlıca eserleri: Rusya Müslümanları, Avrupa Medeniyetine Bir Nazar-ı Muvazene, Mektep ve Usul-i Cedid Nedir?, Beden-i İnsan.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı