Biyografi

İsmail Habib Sevük Kimdir, Eserleri

İsmail Habib Sevük kimdir, hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi

Edremit’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk . Fakültesini bitirdi. Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinde başladığı edebiyat öğretmenliğini İstanbul Galatasaray Lisesinde sona erdirdi. Sinop milletvekilliği yaptı. İstanbul’da öldü.

İsmail Habib Sevük, Millî Mücadele yıllarında İzmire Doğru (Balıkesir) ve Açıksöz (Kastamonu) gazetelerinde başyazarlık yaptı.

Türk Teceddüt Edebiyatı Tarihi adlı çalışması ile tanındı. Bu eser daha sonraları Edebî Yeniliğimiz ve Tanzimat’tan beri adlarıyla basılmıştır. Eserin en önemli özelliği, lise öğreniminde yeni Türk edebiyatının sistemli bir biçimde öğretilmesini amaçlamasıdır.

İsmail Habib Sevük, edebiyat tarihi ile ilgili çalışmalarının yanında, sanatkârane bir üslûpla anı ve gezi yazıları da yazmıştır. Başlıca eserleri:

Gezi yazısı: Tuna’dan Batıya, Yurttan Yazılar.

Anı: O zamanlar.

İnceleme-araştırma. Avrupa Edebiyatı ve Biz, Edebiyat Bilgileri.

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı