Biyografi

İsmail Hikmet Ertaylan Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri

 

İsmail Hikmet Ertaylan kimdir, kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

20. yüzyıl yazarlarından, edebiyat tarihçisi.

İsmail Hikmet Ertaylan İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Mülkiye Mektebi’ni bitirdi (1911). Fransızca ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. Matbuat Umum Müdürlüğü’nde görev aldı. Ardından Bakü Üniversitesine gönderildi. Orada dekan ve profesör oldu (1927-33). 1933 yılında Türkiye’ye döndü. Kıbrıs Lisesi , Cumhurbaşkanlığı Orkestrası ve Güzel Sanatlar Akademisi müdürlüklerinde bulundu. Son olarak İÜ Edebiyat Fakültesi’nde Eski Türk Edebiyatı dersleri verdi.

Basın hayatına Tanin gazetesinde Tevfik Fikret ile birlikte başlayan Ertaylan, döneminin iddialı araştırmalarına imza attı. Kır Çiçekleri adlı kitapta tüm çocuk şiirleri derlendi.

Basılmış Bazı Eserleri:

Türk Edebiyatı Tarihi (1925-26), Yunan Edebiyatı Tarihi (1928), Latin Edebiyatı (1937), Çağatay Edebiyatı (1937).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı