Kitap Özetleri

İşsiz Kitap Özeti

İşsiz Kitap Özeti. İşsiz kitabı içeriği konusu, ana düşüncesi, kahramanları,  Orhan Kemal’in İşsiz kitabı hakkında kısa bilgi, kitap özet.

İŞSİZ  Orhan Kemal’in hikâye kitabı (1966)  Yazarın 72. Koğuşu’n ilk baskısından (1954) seçtiği dört hikâyeye (Kömürcü, Numaracı, Üzüntü, Pervin) sekiz yeni hikâye ekleyerek çıkardığı kitap. İlk defa bu kitapta bir araya gelen Büyücü, Cünha, Piyango Bileti hikâyeleri Ekmek Kavgası’nın dördüncü baskısına (1968) İşsiz, Hacet Kapısı, Babalar ve Oğullar, Yandan Çarklı, Doğum hikâyeleri ise Grev’in ikinci baskısına (1968) aktarıldığına göre, İşsiz kitabının yeni baskılan yapılmayacağı düşünülebilir.
Orhan Kemal’in bir karakter yaratmada en başarılı, en ustaca hikâyelerinden biri olan Kömürcü ‘de eski kantocu Rum Klara, sonradan bir aşk uğruna din değiştirmiş, Hatice olmuş, geçkin fakat hovarda bıçkın bir kadındır. Şimdi kömürcülük yapmakta, işçisi olan delikanlı Hasan’la metres hayatı yaşamaktadır. Numaracı ‘da veremin üçüncü devresindeki kızım için diyerek ondan bundan para sızdıran bir adam anlatılır. Pervin bir zengin evinde iki oğlanın gönül eğlencesi bir hizmetçi kızdır; oğullarından birini bir gece kızın odasından çıkarken yakalayan baba, kendi cinsel açlığını da giderdikten sonra, kızı kovar. Büyücü’de işinden atılmış bir postacı, ünlü bir büyücü olur; suçüstü yakalanınca kenar mahalle halkı adamı kaçırır, kurtarırlar. Cünha’da Sivas köylüğünden İsmail, imam nikahıyla yaşayageldiği karısına medenî nikâh kıydırmak ister; çünkü tanışlarından Ömer, biraz da gönüllü kadım İstanbul’a kaçırmıştır. Gelip kadım bulan İsmail, kendisine kanun nikâhı kıydırsa da  kadının “cünhah düşeceğini”, o zaman kimsenin kaçıramayacağım söyledikleri için, şimdi bu iş peşindedir. İlçenin adliyesinde açıkgöz iki takipçi, İsmail’i çekiştirirlerken, kadın gene ortalardan kaybolmuş, kaçmıştır. Piyango Biletinde bir karı koca, istikbal hülyaları kurup çıkacak ikramiye yüzünden kavga etmek üzerelerken, paraların bankaya kadın adına yatırılmasına karar vererek barışırlar. İşsiz hikâyesi, bir sarhoşluk gecesinde tanıştığı, senli benli olduğu işsize kartını veren doktorun, ertesi gün ümitlerle muayenehanesine gelen adamı tanımak istemeyişini, hastabakıcıya kapı dışarı ettirmesini anlatır. Hacet Kapısı’nda Emeti Kadın, kocası öteberisini satıp, kavruk oğlunu fabrikaya sokmak üzere, şehre gelir. Çocuğun nüfus kâğıdı yoktur; çıkarılır. Bu sefer de doktor muayenesinde çürük çıkar çocuk. Varını yoğunu tüketmiş Emeti Kadın, dünyası yıkılmış, geri döner. Yandan Çarklı’da daracık bir odaya sığışmış on kişilik bir ailenin, gene de mutlu, ümitli hayatları canlandırılır. Kısalığına rağmen güçlü, yoğun Doğu’mdaki doğum pamuk tarlasında olmuştur: Ferho Üzeyir’in karısı Gülizar, bir köpeğin aç bakışları karşısında, korkular içinde bir oğlan doğurur.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı