Genel KültürTarih

İstanbul Balık Pazarları Tarihi

İstanbul’daki Balık Pazarları Hakkında bilgi

İstanbul’un tarihi balık pazarı Eminönü Meydanındaydı. Osmanlı Devleti’nin klasik döneminde Büyük Gümrük ile Yemiş İskelesi arasında yer alan balık pazarı, Bizans döneminde de aynı yerde bulunuyordu. Cumhuriyet döneminde ise Balık pazarı Caddesi, Lüleci Sokağı, Balıkçılar Loncası Sokağı ve Balıkhane Sokağı üzerinde kurulu bulunan Eminönü Balık Pazarı 1958’deki istimlak sırasında ortadan kaldırılmıştır. Yıkımdan sonra Mısır Çarşısı’nın batı cephesindeki dükkânlar onarılarak balık pazarı esnafına tahsis edilmişse de pazar eski canlılığına kavuşamamıştır.

Osmanlı döneminde Galata’da da bir balık pazarı bulunuyordu. 17. yy ‘da İstanbul’a gelen Thevenot ve Le Bruyn gibi Batılı gezginlerin yazdıklarından, o dönemde Galata Balık Pazarı’nın Eminönü Balık Pazarından daha büyük ve daha canlı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum Türklerin balığa henüz Hıristiyanlar kadar rağbet etmemeleri ile açıklanabilir. Galata Balık Pazarı günümüze gelmemiştir.

Bugün İstanbul’un en ünlü balık pazarı, Galatasaray’da, İstiklal Caddesi Sahne Sokağı’nda bulunan Beyoğlu Balık Pazarı’dır. Sultan Abdülaziz zamanında kurulmuştur. Kıdem ve önem olarak Köyiçi Caddesindeki Beşiktaş Balık Pazarı, Beyoğlu Balık Pazarı’nın hemen ardından gelir. Kumkapı, İstinye ve Sarıyer’de yakın geçmişte kurulmuş önemli balık pazarları bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir